Muzeum vědy se promění v magickou Pevnost duchů

pátek 20. říjen 2017, 9:24 – Text: OK

Olomouc (20. října 2017) – Netradiční šifry, stezka odvahy, explodující dýně, 3D masky, Bestiář, domácí mazlíčci čarodějnic, fascinující videomapping, pokusy se suchým ledem a další zábavné aktivity. Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci zve malé i velké na akci Pevnost duchů. Zábavný program plný překvapení startuje v sobotu 28. října v 16 hodin. Vstupné je pro děti od 4 let 75 korun, dospělí zaplatí 95 korun.

Tajemná komnata plná nástrah a záhad bude v Pevnosti poznání otevřena od 16 do 22 hodin. Muzeum vědy se v tuto dobu promění v magické sídlo plné duchů a strašidel. Odvážní návštěvníci mohou být lapeni do pout a bude záležet jen na jejich šikovnosti, zda v nich nezůstanou na věky. „Děti se na Halloween převlékají do různých kostýmů, a stávají se tak jinými bytostmi. U nás si mohou vyrobit 3D masku, díky které se promění v pavouka, kočku, nebo dokonce v oranžovou dýni,“ lákala do vědecké výtvarky animátorka Alice Kosová. Po setmění se budova bývalého dělostřeleckého skladu z roku 1857 převleče do barevného kostýmu a začne vizuální prezentace autorů festivalu VZÁŔÍ. Zoolog Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty bude opět vyprávět o soví moudrosti a tajuplném světě netopýrů. Doprovázet ho budou živé sovy a netopýři ze záchranné stanice. Přednášky začínají v přednáškovém sále v 17 a v 19 hodin.

Pohřbené hvězdy v planetáriu a další tajemství
V expozici Světlo a tma se zase milovníci vesmíru seznámí s pohřbenými hvězdami. „Lidé poznají skrytá tajemství, která odhalí díky ultrafialovému záření. Setkají se také s věštkyní. Ta pomocí hvězdné oblohy a žhavé plasma koule poodkryje mnohá tajemství,“ prozradil Roman Chvátal, koordinátor fyzikální expozice. Kromě animátorů ve strašidelných kostýmech se návštěvníci potkají se zajímavou knihou Bestiář. Ta popisuje různá bájná zvířata, monstra a obludy, kterých se lidé už dlouho bojí a o kterých si dodnes vypraví. V tajemné laboratoři budou explodovat dýně a chemici vyvolají duchy z baňky. Pevností bude znít zvuk děsivého piana ze slizu, z jehož tónů bude všechny okolo mrazit. Stejně tak jako z chemických pokusů se suchým ledem.

Doprovodný program chystá i spolek Muzeum Olomoucké pevnosti, který spravuje areál Korunní pevnůstky. Lidé si budou moci vyzkoušet jízdu na koloběžce nebo jízdu zručnosti. Chybět nebude opékání špekáčků na ohni a občerstvení v bufetu. Více o programu se dozvíte zde.

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace
Univerzita Palackého v Olomouci | Pevnost poznání
E: martina.vyslouzilova@upol.cz | M: 603 359 126
www.pevnostpoznani.cz