Lukáš Slodička z Přírodovědecké fakulty UP získal prestižní Cenu Neuron pro mladé vědce

Pátek 7. prosinec 2018, 9:27 – Text: OK

Olomouc (6. prosinec 2018) Prestižní Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru fyzika letos získal Lukáš Slodička z katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, který se ve své práci specializuje na kvantové vlastnosti světla. Ocenění Nadačního fondu Neuron na podporu vědy převzal v Profesním domě v Praze společně s dalšími pěti laureáty.

Mladý vědec studuje interakci záření a látky na jednoatomové – jednofotonové úrovni. Výsledky jeho experimentů pomáhají pochopit základní procesy absorpce, odrazu a emise světla a jejich potenciální využití v oblasti telekomunikace a kvantových počítačů. „Jsem rád, že naše práce má smysl, že ji nadační fond ocenil i v této rané fázi výzkumu. Je to povzbuzení pro celý náš tým. Snad děláme něco dost zajímavé na to, aby se to minimálně v rámci České republiky lidem zdálo významné,“ uvedl Lukáš Slodička.

Po absolvování přírodovědecké fakulty získal Lukáš Slodička doktorát v Innsbrucku u profesora Rainera Blatta v oblasti experimentální fyziky chladných chycených iontů. Po návratu do České republiky pracoval současně na dvou nových experimentech v kvantové atomové fyzice, které jsou velmi náročné a v naší zemi jedinečné.

Ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky AV ČR vědeckému světu představil první českou experimentální sestavu chycených chladných iontů vápníku, se kterými demonstroval neočekávanou neklasickou a koherentní emisi světla z makroskopických počtů iontů. Na katedře optiky zkonstruoval první českou experimentální sestavu s teplými makroskopickými parami rubidia a pozoroval emisi neklasických párů fotonů z nich.

Slodičkův přínos pro obor ocenil i profesor Radim Filip z katedry optiky. „Takových mladých vědců, jako je Lukáš, potřebujeme ve všech oborech mnohem více. Mladí lidé přicházející ze zahraničních renomovaných pracovišť plní elánu, energie, nápadů a odvahy realizovat experimentální výzkum v dosud neprobádaných směrech tady úplně chybí.

Ceny Neuron patří mezi nejvýznamněji dotované ceny pro vědce v České republice. Laureáti jsou vybíráni ze sedmi vědeckých disciplín – společenské vědy, lékařství, matematika, fyzika, chemie, biologie a computer science. Do konce roku 2017 uděloval Nadační fond Neuron tzv. Neuron Impulsy – granty na podporu konkrétních výzkumných projektů. Od roku 2018 je pak nahradily Ceny Neuron. Za osm let existence bylo uděleno 45 Neuron Impulsů, 30 Cen Neuron pro mladé vědce a 30 Cen Neuron za přínos vědě, dále bylo oceněno šest pedagogů, splněno pět dětských vědeckých snů a vyplaceno 61 miliónů korun.

Kontaktní osoba:
Šárka Chovancová | redaktorka