Květy trpělivosti: motivy z rostlinné říše představí kniha i výstava v kryptě olomoucké katedrály

Úterý 21. červen 2022, 9:30

Olomouc (21. června 2022) Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP) a Muzeum umění Olomouc zvou na výstavu liturgického umění Květy trpělivosti. Vernisáž v kryptě katedrály sv. Václava v Olomouci zahájí ve čtvrtek 23. června v 19 hodin prezentace stejnojmenné knihy Radka Martinka, kterou nedávno vydalo Vydavatelství UP. V červnu a září je výstava přístupná pouze po předchozím objednání, o prázdninách dle otevíracích hodin.

Instalace v kryptě olomoucké katedrály představí výběr barokních duchovních tisků a bohatě ilustrovaných rukopisných modlitebních knih, ukázky dobových herbárií či grafických vzorníků, které sloužily umělcům a řemeslníkům jako zdroj inspirace, drahocenná mešní roucha nebo zlatnicky dokonale zpracované liturgické nádoby s rostlinnými a květinovými motivy s duchovní symbolikou.

„Jako mocné duchovní symboly se motivy z rostlinné říše objevují již v biblických textech a posléze i v duchovní literatuře. Od středověku se však s jejich zobrazením můžeme setkat také v umění a uměleckém řemesle, kde byly často používány jako nositelé a zprostředkovatelé abstraktních myšlenek, transcendentních obsahů a významů. Krása přírody, její pestrost a variabilita byly od raného středověku vnímány jako důkaz Božího stvoření,“ vysvětlila umělecké užití přírodních motivů Jitka Jonová z CMTF, která je jednou z kurátorek výstavy.

Ozdoby na liturgických předmětech, ať již bohatě vyšívaných ornátech, či skvostně zlatnicky zpracovaných nádobách, nelze považovat za pouhou dekoraci. Jejich úlohou bylo pomoci „sdělit nesdělitelné“, koncentrovat mysl kněze při bohoslužbě a oslavit Boha. „Při zhotovování liturgických předmětů proto nehrála svou roli pouze zručnost umělce, jeho výtvarné cítění a orientace v uměleckých proudech, ale také znalost teologie, která ovlivňovala již samotný výběr materiálu, jeho charakter, barvu i použité motivy a tvarosloví,“ doplnil dr. Radek Martinek.

Výstavu uvede prezentace knihy Radka Martinka, kterou vydává Vydavatelství Univerzity Palackého. Po katalogu a výstavě Ornamenta episcopi, věnovaných liturgickým rouchům olomoucké katedrály, jde o další výstup grantového projektu zaměřeného na historické liturgické textilie v českých zemích, který bude v Olomouci představen. Řešitelem projektu je Univerzita Palackého – Cyrilometodějská teologická fakulta, spoluřešitelem Národní památkový ústav.

Velkým lákadlem pro návštěvníky může být votivní mariánská kasule vyšívaná Marií Terezií a řeholnicemi z vyšívačské dílny Institutu anglických panen ze St. Pölten. „Kasuli dominuje výšivka tzv. Ferdinandova mluvícího kříže s bohatou výzdobou růží a květy modrého svlačce. Z vystavených zlatnických prací je zajímavý manýristický kalich, v jehož výzdobě hrají svou symbolickou roli květy spojené se Svatou rodinou, Ježíšem Kristem (květ karafiátu), Pannou Marií (květ růže) a sv. Josefem (květ lilie). Tento kalich pochází z katedrály sv. Václava v Olomouci,“ popsala vzácné artefakty doc. Jonová.

Vystavované exponáty jsou zapůjčeny z majetku římskokatolických farností Olomoucké arcidiecéze a Královehradecké diecéze, sbírek Arcibiskupství olomouckého a Muzea umění Olomouc. Během června je výstava přístupná pouze po objednání na tel. 731 402 036.

Pořadatelé výstavy:

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci