Kuťa, koledy i modlitba. Ukrajinští studenti oslavili Vánoce na univerzitě

Foto: Vojtěch Duda, Martin Višňa
Sobota 7. leden 2023, 9:00 – Text: Ivana Pustějovská, Martin Višňa

Ukrajina slaví vánoční svátky a příchod nového roku. Je to čas setkávání se, a proto Univerzita Palackého připravila pro své ukrajinské studenty a zaměstnance, kteří se nedostali do své vlasti za blízkými, možnost se vzájemně potkat a pobýt spolu na univerzitní půdě.

Nejprve přijal ukrajinské studenty a studentky rektor Martin Procházka. „Přeji vám vše nejlepší v novém roce, ať se vám daří ve vašich osobních životech a aby rok 2023 vaší zemi přinesl klid a mír,“ uvedl rektor. S ukrajinskými studenty se od vypuknutí války schází pravidelně a zajímá se o to, jak jim může vedení univerzity ulehčit jejich pobyt v Olomouci. „Pokud máte nějaké problémy, jsme vám připraveni pomoci,“ dodal Martin Procházka.

Proto se také setkání zúčastnila Alena Vyskočilová, vedoucí Welcome Office UP, která studentům představila práci centra a informovala o tom, jaké služby poskytuje od základních informací o univerzitě a městě až po administrativní pomoc, například při vyřizování víz. Studenti poděkovali univerzitě za příležitost studovat v Olomouci a za veškerou podporu, kterou jim škola poskytuje.

Sváteční atmosféra pak během odpoledne zaplnila menzu rektorátu, kde univerzita pro ukrajinské studenty a zaměstnance připravila jako malou oslavu Vánoc posezení s pohoštěním. Pozvání nakonec přijalo na padesát studentů.

„Od vypuknutí války na Ukrajině se v Dobrovolnickém centru UP snažíme ukrajinským studentům a akademikům pomáhat, a když se přiblížily naše Vánoce, přemýšleli jsme, jak umožnit těm, kteří v Olomouci zůstali přes svátky, oslavit i jejich, ukrajinské Vánoce. Proto jsme vymysleli tuto akci a velmi nás těší, že se tu opravdu sešli a slaví své svátky v příjemné atmosféře jako komunita,“ uvedla Vladimíra Sedláčková, koordinátorka Dobrovolnického centra UP, které posezení společně se sekcí ukrajinistiky katedry slavistiky Filozofické fakulty UP a oddělením komunikace a s podporou vedení univerzity zorganizovalo.

„Podle ukrajinské tradice by na svátečním stole mělo být dvanáct jídel, to nebylo v našich silách. Snažili jsme se ale propojit českou a ukrajinskou kuchyni a vedle boršče si mohli příchozí pochutnat na lívancích a bramborácích, které máme společné. Jedna studentka přinesla i kuťu, tradiční ukrajinskou sladkou kaši z vařených krup, do kterých se přidá mletý mák, rozinky, med a vlašské ořechy. Toto jídlo nesmí na ukrajinském štědrovečerním stole chybět, proto jsme velmi rádi, že jsme ho mohli nabídnout,“ přiblížila menu Radana Merzová z ukrajinistiky. Jak dodala, počet studentů, kteří na setkání do menzy zavítali, ji velmi překvapil.

Během odpoledne v menze se nicméně nejen jedlo a povídalo. Přítomní si pod taktovkou Oleny Salnikove, ředitelky umělecké školy, která do Olomouce utekla před válkou se svým synem a začala na FF UP studovat uměnovědná studia, zazpívali ukrajinské koledy a pomodlili se za mír ve své domovině a za její obránce.

Stejně jako na ranním setkání i v menze studenti poděkovali rektorovi Martinu Procházkovi za pomoc a podporu, které se jim ze strany univerzity dostává. „Pro nás je to samozřejmost, v nouzi si musíme pomáhat. Snažíme se, abyste se tu cítili co nejlépe a jednou na dobu strávenou na Univerzitě Palackého a v Olomouci vzpomínali jen v tom nejlepším,“ reagoval na slova díků rektor. Pozdravit studenty a popřát jim k svátkům přišel také prorektor pro internacionalizaci Jiří Stavovčík.