Jihovýchodní terasu přírodovědecké fakulty zdobí trvalky, cibuloviny a sukulenty

Středa 23. září 2020, 14:25 – Text: Šárka Chovancová

Více než tisíc kusů trvalek, cibulovin a sukulentů zdobí jihovýchodní terasu přírodovědecké fakulty, která je oblíbeným místem odpočinku studentů. Vysazena byla odolná extenzivní zeleň, která je schopna vydržet v odpovídající kvalitě bez pravidelné zálivky a odborné péče.

„Kromě příjemného posezení terasa nabízí i 109 m2 zelených ploch. Na výběru rostlin se podíleli vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák a Milan Antropius z Trvalkové školky. Vysázeno bylo více než tisíc kusů trvalek, cibulovin a sukulentů. V budoucnu plánujeme terasu doplnit ještě o odpadkové koše na tříděný odpad, nové posezení a případně další zeleň,“ uvedl Ondřej Kolář ze správy budov.

Prostor pro zeleň vznikl v rámci rekonstrukce střechy, při které byly odstraněny světlíky. „S ohledem na extrémní podmínky, kterým budou rostliny vystaveny, byla jejich skladba zvolena následovně – deset procent tvoří traviny, třicet procent sukulenty (rozchodníky, netřesky) a dalších deset procent cibuloviny a oddenkaté rostliny. Největší část pak zaberou vytrvalé byliny, na které připadá padesát procent plochy. V přírodě většina těchto rostlin roste na skalách, suchých a polosuchých porostech. Na jaře příštího roku se tak studenti a zaměstnanci přírodovědecké fakulty mohou těšit nejen z rozkvetlých krokusů,“ doplnil Milan Antropius.