Jak funguje urgentní příjem? Prozradí video v režii Audiovizuální produkce UP

Daniel Kunz z Audiovizuální produkce UP při zkoušce kamerových záběrů.
Foto: Petr Bielesz
úterý 31. červenec 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Když je něco urgentní, je to naléhavé. Těmito slovy začíná edukační video seznamující se systémem a pravidly zdravotní péče Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). Vytvořili jej pracovníci Audiovizuální produkce UP a mělo by přispět k orientaci, informovanosti i poučení pacientů. 

Oddělení urgentního příjmu je považováno za „první linií“ velkých zdravotnických zařízení, kde o stanovení správné diagnózy, postupu léčby i přežití pacienta často rozhodují pouhé vteřiny. Na olomouckém „urgentu“ lékaři denně ošetří na dvě stovky lidí, zároveň ale bývají i terčem stížností - na systém práce či dlouhé čekací doby nebo na nedostatečnou pozornost zdravotnického personálu.

Pomoci vyvrátit nejčastější omyly a objasnit, jakými prioritami se systém urgentního příjmu řídí, by mělo právě několikaminutové video Jak funguje urgent, které vzniklo ve spolupráci s oddělením Audiovizuální produkce UP.  

Video má charakter prezentační i edukační. Skládá se z několika kapitol, které postupně představují celkové fungování urgentního příjmu, jeho systém, součásti a činnosti včetně těch, které pacient sedící v čekárně nemůže postřehnout,“ objasnil produkční a režisér Daniel Kunz z AVP. 

Jedním z prezentovaných témat je i často diskutovaný problém doby, kterou pacienti stráví čekáním na vyšetření. „Setkáváme se s názory, že je u nás neúměrně dlouhé. Chápeme sice, že v dnešní hektické době je pro všechny čas drahý, ale byli bychom moc rádi, kdyby lidé měli na paměti, že před nimi může být řada nemocných s podobnými potížemi nebo zdravotníci bojují jen kousek od nich o něčí život,“ zdůraznil primář Oddělení urgentního příjmu FNOL Vladislav Kutěj. „I proto jsme chtěli zároveň předat informaci o tom, že pokud se nejedná o skutečně závažný zdravotní stav, je vhodnější navštívit praktického lékaře,“ doplnil Daniel Kunz. 

Diváci se také dovědí, jak vypadá členění urgentního příjmu, které ordinace zahrnuje nebo jak funguje navigační systém, heliport či třídění pacientů. „Přestože denně ošetříme v průměru dvě sta pacientů, snažíme se každému poskytnout adekvátní péči v optimálním čase. Pomáhá nám při tom systém, který rozděluje pacienty do tří kategorií podle závažnosti zdravotních potíží,“ vysvětlil primář Vladislav Kutěj. 

Při natáčení, jemuž předcházely konzultace s vedením oddělení, využili tvůrci herce olomoucké improvizační skupiny O.LI.VY, kteří se ujali rolí pacientů, lékařů a zdravotníků. Spolupráce se skutečnými zaměstnanci byla podle Daniela Kunze výborná. „Zdejší personál nám vycházel vstříc, pomohl nám i s přípravou simulace zraněných převezených záchrankou. Spolu s herci si v klipu zahrál dokonce jeden z řidičů sanitky,“ doplnil Daniel Kunz.  

Edukační video Jak funguje urgent, na němž se jako externí spolupracovník AVP  podílel kameraman Petr Jánoš, si můžete pustit přímo z webových stránek Oddělení urgentního příjmu FNOL ZDE.