Geograf Jiří Pánek provádí výzkum v části Pittsburghu

Pittsburgh, město kopců a řek, je dočasným působištěm geografa Jiřího Pánka.
Foto: Jiří Pánek
neděle 12. listopad 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Především výzkumu gentrifikace, tedy sociálně-kulturních změn spojených s procesem vystěhovávání místního obyvatelstva bohatšími vrstvami společnosti, se věnuje Jiří Pánek z katedry rozvojových a environmentálních studií přírodovědecké fakulty během svého pobytu na Univerzitě v Pittsburghu. Na jedné z nejstarších amerických univerzit pobývá od srpna díky stipendiu Ruth Crawford Mitchell Fellowship.

„Společně s mým supervisorem Michaelem Glassem ve čtvrti Lawrenceville v Pittsburghu zkoumáme, jaký vliv má gentrifikace na věkové, rasové a příjmové složení místního obyvatelstva. Současně pracujeme na inovaci terénního výzkumu studentů. Mám na starosti vývoj a nasazení mobilní mapovací aplikace, která studentů umožní lepší sběr dotazníků v terénu,“ popsal svoji vědeckou činnost Pánek. Ačkoliv výzkum je hlavním posláním jeho pobytu v USA, pomáhá i s výukou semináře terénní metodologie a vyučoval rovněž geoinformační systémy.

Na svém zahraničním angažmá oceňuje zejména takřka neomezený přístup k technologiím, knihám či databázím, ale také možnost setkat se s řadou významných osobností v oboru, s nimiž lze o výzkumu diskutovat. „Velkou nevýhodou jsou vzdálenosti – nejen mezi jednotlivými městy, ale i v rámci města. Tak se vám klidně může stát, že jedete na návštěvu za kolegou autobusem 94 zastávek a jste stále ještě v Pittsburghu,“ prozradil Pánek, který se do Olomouce vrací počátkem prosince.

Program Ruth Crawford Mitchell Fellowship je určen na podporu pobytů výzkumných pracovníků z České republiky a Slovenska na University of Pittsburgh. Stipendium není věkově ani oborově omezené. Uzávěrka přihlášek na stipendium je každoročně na konci března a více informací je k nalezení zde.

Pittsburgh má na Československo historické vazby. V květnu 1918 zde byla uzavřena tzv. Pittsburská dohoda, která se stala jedním ze základů nového samostatného státu Čechů a Slováků. To je také jeden z důvodů, proč tamní univerzita stáže českých a slovenských vědců finančně podporuje.