Den země: UPoint představuje udržitelné produkty i cargo kolo

Nové cargo kolo
Foto: Vojtěch Duda
Pátek 22. duben 2022, 9:39 – Text: (red)

Den země se slaví každý rok 22. dubna. Je to den, který se má věnovat zamyšlením nad stopou, kterou svým konáním obtiskujeme do naší planety. V tomto smyslu ovšem naše univerzita slaví Den Země takřka 365krát do roka. Jak přesně? Třeba tím, že se neustále snažíme „zametat před vlastním prahem“ a hledat způsoby, jak upravit svůj vlastní denní provoz – tak, abychom snižovali svou uhlíkovou stopu a další negativní dopady na životní prostředí.

Jedním příkladem za všechny je náš univerzitní obchod UPoint, který se zřetelem na trvalou udržitelnost vznikl už v roce 2015 – a od té doby dělá vše proto, aby zůstal v popředí snah o ekologicky odpovědný provoz. Od samozřejmostí jako důsledné třízení všech odpadních surovin nebo minimalizace spotřebních plastů po skladbu samotného sortimentu. Velká většina našeho univerzitního merče pochází od lokálních malovýrobců, mnoho z nichž klade důraz na péči o životní prostředí už při samotné výrobě. Další produkty jsou vyrobené z materiálů šetrných k přírodě – s hrdostí vzpomeňme třeba na univerzitní bloky kreativně UPcyklované z odpadního papíru univerzitního vydavatelství. Nebo zatahovací batůžky ze 100% recyklovaných PET lahví.

No a jako perličku na závěr můžeme uvést malou radost, která do výbavy UPointu přibyla teprve tento týden – nákladní cargo bike od Ride2scool, díky kterému už při nutných cestách se zbožím ze skladů a na fakulty už nepadne ani kapka benzínu.

Další doklady o našich snahách o udržitelnost najdete na blogu UPointu: upoint.upol.cz/jedeme-udrzitelne-uz-od-roku-2015