Biologové z Přírodovědecké fakulty UP objevili na Borneu další novou rostlinu, má výjimečný vzhled

Pondělí 15. říjen 2018, 9:13 – Text: OK

Olomouc (15. října 2018) Další novou rostlinu objevil v tropických deštných lesích ostrova Borneo tým biologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Thismia kelabitiana, česky hvězdnatka kelabitská, je již desátým novým rostlinným druhem, který se olomouckým biologům na Borneu podařilo nalézt. Popis nového druhu přinesl v těchto dnech vědecký časopis PLOS ONE. Objev hvězdnatky kelabitské by v budoucnu mohl přispět k ochraně tropických deštných lesů nejen na Borneu.

„Thismia kelabitiana je v mnoha směrech výjimečná. Přestože je velmi drobná, vysoká nanejvýš 18 centimetru a průměr jejího květu nedosahuje ani dvou centimetrů, jsou květy této hvězdnatky o poznání větší než u ostatních druhů, které z Bornea známe,“ říká člen týmu biologů Michal Hroneš z katedry botaniky.

„Tato hvězdnatka, stejně jako všechny její ostatní příbuzné druhy, patří mezi tzv. mykoheterotrofní rostliny, tedy nezelené rostliny, které se vyživují prostřednictvím houbových vláken rostoucích v půdě kolem rostliny,“ uvedla autorka jejího popisu Zuzana Sochorová. Tento způsob života velmi ovlivňuje vzhled rostlin. „Hvězdnatky kromě toho, že nejsou zelené, mají také zakrnělé listy. Vzhledem k drobnému vzrůstu celé rostliny se vyznačují velkými a často i barevnými květy,“ doplňuje Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. To platí i pro hvězdnatku kelabitskou, jejíž květy jsou zářivě žluté a mají zvláštní tvar připomínající lucernu lemovanou třásnitým límečkem.

Název objevené rostliny odkazuje na oblast Kelabitské vysočiny v malajském státě Sarawak obývané národem Kelabitů, po kterých byla hvězdnatka kelabitská pojmenována. „Tato oblast jako jedna z mála v malajské části Bornea byla dosud ušetřena kácení lesů, a proto patří mezi biologicky nejhodnotnější oblasti celého ostrova. Přesto i lokalita nově objevené hvězdnatky leží na dřevařské koncesi a jen několik málo kilometrů od nejbližších dřevařských cest,“ uvedl Martin Dančák. Odborníci doufají, že právě objevy unikátních druhů rostlin mohou další postup zdejší těžby dřeva v tamních lesích zbrzdit a snad i zastavit.

Podobně jako se hvězdnatka kelabitská zřejmě brzy stane emblematickým druhem pro zatím oficiálně nechráněná území Kelabitské vysočiny, mohl by propagaci ochrany přírody pomoci i další významný nález olomouckého týmu. Po 151 letech se jim totiž teprve podruhé v historii podařilo znovuobjevit jiný druh hvězdnatky – Thismia neptunis. Přes svou velikost kolem 9 cm tato rostlina svým bizarním vzhledem zcela vybočuje z představ, které lidé o rostlinách většinou mají. Mohla by tak být tzv. vlajkovým druhem, tedy druhem atraktivním pro širokou veřejnost, který může sloužit jako účinný nástroj ochrany tropického deštného lesa jako celku.

Kontaktní osoba:
Šárka Chovancová | redaktorka