Americko-česká konference vytyčí směr spolupráce v nanotechnologiích a chemii

Repro: Žurnál UP
pondělí 15. leden 2018, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Projekty pro vzájemnou spolupráci i možnosti jejich financování budou hledat účastníci Americko-české konference o pokročilých nanotechnologiích a chemii, která se uskuteční 17. a 18. ledna  v Americkém centru v Praze. Vědecké fórum, jež současně zahájí oslavy stého výročí diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, pořádají Velvyslanectví USA v České republice, americký Úřad pro námořní výzkum (ONR) a Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého.

„Chemie a nanotechnologie jsou oblastmi, ve kterých dosahují vědci z obou zemí unikátní výsledky a mají si co nabídnout pro vzájemnou spolupráci. Představa je, že podobné akce by se mohly opakovat přibližně ve dvouletém cyklu se zaměřením na další vědní disciplíny,“ uvedl ředitel RCPTM a prezident konference Radek Zbořil.

V Americkém centru se sejde zhruba 80 účastníků, kteří vyslechnou přibližně 30 přednášek a zhodnotí schopnosti obou zemí v oblasti nanotechnologií a chemie. Z panelové diskuze, jíž se zúčastní i zástupci poskytovatelů grantové podpory z obou zemí, by měly vzejít návrhy možných výzkumných projektů a zdroje jejich financování.

RCPTM bude na konferenci kromě jeho ředitele reprezentovat také Pavel Hobza, Michal Otyepka, Pavel Jelínek nebo Jiří Šponer. Českou nanovědu a chemii budou zastupovat  například i Josef Michl a Zdeněk Havlas z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (AV ČR), Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR, Jana Roithová z Univerzity Karlovy, Jiří Čejka z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR nebo Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR. Za americkou stranu účast potvrdili například David Bell z Harvardovy univerzity, Mark Reed z Yaleovy univerzity, Julia Greer z Kalifornského ústavu technologií (CALTECH), Emmanuel Giannelis z Cornellovy univerzity, Alexander Kabanov z Univerzity Severní Karolíny nebo s RCPTM spolupracující Rajender Varma z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Spojených států amerických. Další informace jsou dostupné na webových stránkách konference.