Aktuálně: Pomoc pro Ukrajinu

Grafika: Žurnál Online
Čtvrtek 17. březen 2022, 12:25 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého organizuje a koordinuje pomoc a podporu pro studenty a zaměstnance z Ukrajiny, kteří se kvůli válce ocitli ve složité životní situaci. Současně pomáháme i v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. Přinášíme aktuální informace z dění. Výčet není úplný, protože aktivity přibývají každý den.

Dobrovolnické centrum UP má k dnešnímu dni registrovaných 673 dobrovolníků.

– Naši dobrovolníci aktivně působí v KACPU, kde již odpracovali na 5000 hodin, dalších cca 700 hodin odpracovali na univerzitním kontaktním místě ve Zbrojnici a telefonické kontaktní lince.

– Univerzita o své dobrovolníky také pečuje, snaží se jim při jejich nelehké práci pomáhat: poskytujeme jim psychosociální podporu (zajišťují psychologové z HZS nebo z naší katedry psychologie), hledáme relaxační a regenerační aktivity (masáže na místě, vouchery poskytla Omega a AC BALUO, vycházky do přírody).

– Koná se řada především kulturních akcí a koncertů na pomoc Ukrajině. Například studentky výtvarné tvorby PdF vymyslely akci Art for UKR, tedy prodej darovaných uměleckých děl studentů, jehož výtěžek půjde na jednu ze sbírek. Výstava je v Uměleckém centru UP.

– Fakulty a katedry o situaci na Ukrajině informují i nejširší veřejnost, pořádají se besedy, přednášky. Například právnická fakulta organizovala kulatý stůl Ruská invaze na Ukrajinu a její dopady v bezpečnostních, právních a dalších souvislostech. Hosty byli diplomat Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a v USA, a Miroslav Karas, ředitel studia České televize Ostrava a někdejší zpravodaj ČT v Polsku, Rusku a na Ukrajině.

– Univerzita na dnešní podvečer v aule Právnické fakulty UP zorganizovala besedu Válka z první ruky s ukrajinskými studenty, akademiky a dalšími lidmi, kterým válka změnila život.

– Večer se uskuteční ekumenické setkání v kostele Panny Marie Sněžné a přítomní se budou modlit se za mír na Ukrajině. Pořádá Akademická farnost Olomouc společně s CMTF. Začátek v 18 hodin.

– Hned několik sbírek vzniklo na pomoc lidem na Ukrajině. Například materiální sbírku uspořádala přírodovědecká fakulta. Studenti zubního lékařství udělali na svém kongresu finanční sbírku (podrobněji zde). Medici zase sesbírali potřebný zdravotnický materiál a léky pro ukrajinské vojáky.

– PdF chystá „Počmáraný sešit“ pro ukrajinské děti, resp. materiál ke kreslení a psaní s arteterapeutickými prvky.

– Centrum jazykového vzdělávání FF připravuje ve spolupráci s Úřadem práce rekvalifikační kurzy češtiny. Zaměřují se na trh práce a určeny budou nejen pro studenty a akademiky z Ukrajiny, ale i pro další zájemce z této země. Podrobně jsme psali zde.

– FF s přispěním dobrovolníků organizuje i výuku AJ pro ukrajinské teenagery.

– Oddělení komunikace připravilo výstavu Betty Fahrnerové, studentky FF a dobrovolnice, která mapovala cestu jednoho evakuačního vlaku. K vidění je v recepci knihovny ve Zbrojnici. Podrobněji zde.

Z plánovaných akcí vybíráme:

Přednáška Hynka Melichara z katedry politologie a evropských studií FF na téma Ruská invaze na Ukrajinu v kontextu mezinárodních vztahů: soupeřící perspektivy se koná 23. března 13:15–15:00.

– Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie zve na připravovanou výstavu fotografií Jakuba Joachima Uprchli před válkou v Galerii sociální fotografie. Vernisáž bude 30. března v 16:00 v prostorách galerie.