Akademický senát zvolil do čela přírodovědecké fakulty Martina Kubalu

Středa 17. leden 2018, 15:29 – Text: OK

Olomouc (17. ledna 2018) – Akademický senát Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zvolil dnes kandidátem na děkana pro příští čtyři roky biofyzika Martina Kubalu z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. V prvním kole získal 11 hlasů, tedy minimální počet potřebný pro zvolení. V klání porazil stávajícího děkana Ivo Fréborta a chemika Michala Čajana. Nového děkana, jemuž funkční období začne 1. února, musí ještě jmenovat rektor Jaroslav Miller.

Mým cílem je, aby všichni pracovníci fakulty mohli co nejlépe rozvíjet svůj tvůrčí potenciál. Rád bych rovnoměrně podporoval všechny tři pilíře, na nichž fakulta stojí, a to výuku, vědu a její popularizaci. S tím souvisí férové financování všech těchto tří složek,“ uvedl Kubala, který je znám například v souvislosti s projekty na popularizaci vědy Badatel, Newton nebo Konferencí mladých přírodovědců. Senátorům přislíbil mimo jiné zjednodušení administrativy, úpravu fakultní legislativy či lepší komunikaci vedení s akademickou obcí.

Dosavadní děkan Ivo Frébort získal v prvním kole osm hlasů. „Tato fakulta je úžasná a bylo mi velkou ctí stát v uplynulých čtyřech letech v jejím čele,“ řekl Frébort. Připomněl, že fakulta patří k předním výzkumně orientovaným fakultám v tuzemsku a v řadě oborů získala renomé i v mezinárodním měřítku. Třetí kandidát Michal Čajan obdržel ve volbách jeden hlas.

Členové Akademického senátu Přírodovědecké fakulty UP volili kandidáta na nového děkana již podruhé. V prvních volbách v polovině prosince se o post ucházel jen Ivo Frébort.

CV Martina Kubaly

Kontaktní osoby: