Zástupci Univerzity Palackého v Olomouci navštíví Bratislavu

úterý 17. leden 2017, 12:21 – Text: OK

Olomouc (17. ledna 2017) – Možnosti studia na druhé nejstarší vysoké škole v České republice přijedou do Bratislavy představit zástupci osmi jejích fakult společně s rektorem univerzity Jaroslavem Millerem. V rámci  návštěvy plánované na 18. ledna 2017 proběhne na bratislavském Gymnáziu Bilíkova 24 prezentace Univerzity Palackého a tisková konference. Při té příležitosti následně velvyslankyně České republiky na Slovensku paní Livia Klausová přijme zástupce univerzity na ambasádě a poté proběhne za její účasti také pietní akt u pomníku Františka Palackého v Bratislavě.

Osm fakult Univerzity Palackého v Olomouci (UP) každoročně nabízí stovky studijních programů a možných oborových kombinací. „Své budoucí povolání si mezi nimi vybírají i stovky studentů ze Slovenska, kterých v současnosti studuje v Olomouci přes 1200. I to je důvodem, proč se rozhodli zástupci univerzity ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR na Slovensku návštěvu Bratislavy zrealizovat,“ říká tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková a dodává: „i z toho důvodu přijedou univerzitu prezentovat naši studenti pocházející právě ze Slovenska“. Dalším důvodem k návštěvě je podle ní vztah Otce národa Františka Palackého, jehož jméno nese olomoucké vysoké učení, ke Slovensku. Palacký nejenže studoval v Trenčíně, kde jej učil otec Ľudovíta Štúra, ale ve studiích pokračoval na lyceu právě v Bratislavě. Zde se mimo jiné spřátelil s Pavlem Josefem Šafaříkem.

Olomouc – univerzitní město

Ve středu 18. ledna 2017 v dopoledních hodinách se setká s vedením a se studenty Gymnázia Bilíkova 24 v Bratislavě rektor Univerzity Palackého profesor Jaroslav Miller a zástupci oddělení komunikace UP. Tamější studenti se budou moci také seznámit se svými staršími slovenskými kolegy, kteří se rozhodli studovat právě na jedné z osmi fakult UP. Ti jim představí nejen možnosti studia, ale i život v Olomouci – univerzitním městě. Jedna z nejprestižnějších vysokých škol v Česku má v současnosti přes 23 tisíc studentů. I díky tomu se o Olomouci často mluví jako o českém Oxfordu, neboť studenti tvoří téměř čtvrtinu obyvatel města. Vzhledem k pověsti a šířce nabídky oborů UP, ale i s ohledem na dobrou dopravní dostupnost a geografickou polohu, si Olomouc vybírá jako svou alma mater stále více slovenských studentů. Ti zde totiž studují – včetně všech výhod – za stejných podmínek jako jejich čeští kolegové. „Na Univerzite Palackého som našla predovšetkým odbor, ktorý na Slovensku študovať v tejto dobe nejde. A akonáhle som navštívila deň otvorených dverí v Olomouci, bolo rozhodnuté,“ shrnuje svou motivaci Lucia Brisudová, která studuje třetím rokem regionální geografii a návštěvy se také zúčastní.

Univerzita Palackého šíří vzdělanost téměř 450 let

Univerzita Palackého spoluutváří charakter města již od roku 1573, kdy byla olomoucká jezuitská kolej povýšena na plnohodnotné vysoké učení s právem udělovat tituly. V současnosti je druhé nejstarší české vysoké učení reprezentováno osmi fakultami a téměř čtyřiadvaceti tisíci studentů a z hlediska vědy a výzkumu se řadí k prestižním evropským školám. S více než třemi tisíci zaměstnanců jde navíc o největšího zaměstnavatele v kraji.

V nabídce olomoucké univerzity lze v současnosti najít prakticky vše od teologie, učitelství, práva, tělesné výchovy a sportu přes obory humanitní, společenskovědní a uměnovědné až po přírodovědné a lékařské obory či zdravotnické vědy. Posluchači mohou studovat v prezenční i kombinované formě, jeden i více oborů zároveň, a to i mezi různými fakultami. Záleží jen na preferencích studentů, a tak lze do „rozvrhu“ zařadit i předměty z oborů jiných. Stačí se podívat na informační stránky univerzity (www.studuj.upol.cz). V sobotu 21. ledna 2017 proběhne od 9 do 14 hodin na univerzitě Den otevřených dveří.