Univerzita hlásí velký zájem studentů o ubytování na kolejích

čtvrtek 6. říjen 2016, 23:26 – Text: OK

Olomouc (7. října 2016) – Více než čtyři tisíce studentů se už ubytovaly na kolejích Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Pro zimní semestr je tak jejich kapacita bezmála ze sta procent zaplněna. Potvrzuje se, že studenti mají o ubytování na vysokoškolských kolejích zájem i v konkurenci privátního bydlení.

Každoročně řeší v Olomouci otázku bydlení tisíce studentů. Univerzita disponuje na svých kolejích 4400 lůžky, na počátku října je jich už obsazeno 4165.

„I když se počty ubytovaných ještě mírně pohybují, víme, že výsledná čísla budou zhruba stejná jako v loňském roce. Tento výsledek je pro nás úspěchem. Navzdory klesající populační křivce studentů na kolejích totiž neubývá,“ řekl Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého (SKM). Koleje olomoucké univerzity jsou podle něj žádanou ubytovací kapacitou, což dokazuje i statistika uplynulého období.

„Od ledna do září evidujeme 750 tisíc lůžkodnů, což je parametr vyjadřující reálnou obsazenost našich ubytovacích zařízení. Loni jsme jich ve stejném čase evidovali 730 tisíc. Ve výsledku tak dosahujeme za dané období tříprocentního finančního nárůstu. A velkou roli v tom sehrál i fakt, že jsme vysokoškolské koleje úspěšně nabízeli nejširší klientele i v době prázdnin,“ zdůraznil Josef Suchánek.

Aby vysokoškolské koleje obstály v konkurenci privátních ubytovatelů, musí nabídnout velmi slušný standard. Proto univerzitní ubytování prochází nepřetržitou modernizací.

„V posledních několika letech se týkala zejména zateplení budov nebo vybudování bezbariérových pokojů. Rekonstruovali jsme i některá sociální zařízení, na kolejích Generála Svobody jsme vybudovali novou snídaňovou výdejnu, postupně rozšiřujeme sítě WiFi na jednotlivých kolejních budovách,“ vypočetl ředitel SKM. Podle něj se rozšiřuje i nabídka služeb. Nabízí veřejně přístupnou kopírku na koleji Bedřicha Václavka nebo další nápojové automaty na všech kolejích. Ve volném čase mohou studenti využít sportovní hřiště, tělocvičny, kluby, studentskou restauraci, hudební místnost s klavírem, TV místnosti, posilovny, z nichž jedna se zcela nově dnes nabízí v Neředíně. V areálu Envelopa je oblíbeným místem zahrádka s venkovním grilem. Na kolejích nechybí ani potřebné žehličky a vysavače, studenti mají přístup do prádelny i do sušárny, v nabídce jsou i kolárny.

Z celkového počtu pěti ubytovacích komplexů patří k nejatraktivnějším koleje Bedřicha Václavka, Generála Svobody a neředínský areál. Zatím poslední zvýšení kolejného se uskutečnilo na začátku akademického roku 2014/2015, další se zatím neočekává. Cena lůžka se pohybuje od 68 do 114 korun za den, v ceně jsou zahrnuty i částky za energii, vodu, úklid a výměnu ložního prádla.

 

Kontaktní osoba:

Josef Suchánek | ředitel
Univerzita Palackého v Olomouci |
Správa kolejí a menz
E:
josef.suchanek@upol.cz | T: 585 638 001