Olomoučtí vědci našli způsob, jak vylepšit optické výrobky

Středa 26. říjen 2016, 10:14 – Text: OK

Olomouc (26. října 2016) – Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) a Společné laboratoře optiky (SLO) Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli společně s kolegy z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a společností Meopta-optika zcela nové multivrstvé optické systémy, které ve svých výrobcích využije právě největší český výrobce optiky z Přerova. Projekt letos zařadila Technologická agentura (TA) ČR mezi nejlepší podpořené projekty aplikovaného výzkumu. Uspěl v kategorii Originalita řešení.

Projekt nazvaný Moderní multivrstvé optické systémy se věnoval vybraným specifickým problémům takzvaných optických tenkých vrstev, respektive celých systémů (multivrstev) těchto vrstev. Podle hlavního řešitele projektu Miroslava Hrabovského se s optickými tenkými vrstvami setkáváme denně. Nacházejí se prakticky na každém optickém prvku či výrobku, tedy například na brýlích, objektivech fotoaparátů, mobilu a podobných zařízeních. Bez přítomnosti kvalitních optických vrstev by byly tyto produkty neprodejné. Počet vrstev se liší, od jedné až po několik desítek.

Olomoučtí vědci se věnovali jen některým vybraným partiím této rozsáhlé problematiky. „První část projektu se zabývala zcela novou technologií na principu využití plasmatu pro realizace vrstev a odpovídajících měřicích a kontrolních metod. Následně jsme navrhli a vytvořili multivrstvé systémy pro konkrétní výrobky v Meoptě nebo pro užití v nestandardních aplikacích, například na velkorozměrných optických prvcích pro výzkum kosmického záření, jak je známe z našich projektů Cherenkov Telescope Array, CERN nebo Observatoř Pierra Augera,“ uvedl profesor Hrabovský.

Multivrstvé optické systémy si lze zjednodušeně představit jako několik tenkých mikro/nano vrstev s přesně definovanými optickými a mechanickými vlastnostmi. Chovají se jako definovaný optický systém, který zásadně zlepšuje parametry optické soustavy, na niž jsou naneseny. Výzkumu v této oblasti se vědci věnují více než 50 let a konec jejich úsilí je v nedohlednu. Rozvoj technologií totiž umožňuje stále lepší a lepší užití optických tenkých vrstev.

Projekt navázal na dlouholetou spolupráci zúčastněných partnerů. Skutečnost, že je jedním ze čtyř, které letos TA ČR ocenila, výzkumníky potěšila. „Ocenění jsem přijal s překvapením a pokorou a také s pocitem uspokojení z toho, že tehdejší nápad předložit projekt byl správný. Oficiálně jsme etablovali řešitelský kolektiv, který intenzivně spolupracuje i v období po dokončení projektu. Určitě to také vnímám jako poděkování zúčastněným organizacím za to, že vytvořily podmínky pro řešení projektu,“ uzavřel Hrabovský.

Kontakt:

Miroslav Hrabovský | hlavní řešitel projektu