Nové exponáty a přednášky špičkových vědců. Pevnost poznání a Přírodovědecká fakulta UP zvou na Týden vědy a techniky

Pondělí 30. říjen 2017, 9:35 – Text: OK

Olomouc (30. října 2017) – Vědecké pokusy, nové geologické exponáty, přednášky špičkových vědců i zábavně vzdělávací workshopy nabídnou Pevnost poznání a Přírodovědecká fakulta Univerzita Palackého během Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR. Zatímco interaktivní muzeum vědy zve od 7. do 12. listopadu na inspirativní program nazvaný Sopky a zemětřesení aneb Země, jak ji neznáte, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) uspořádá od 8. do 10. listopadu dny otevřených dveří i přednášku pro středoškoláky.

Den geologie odhalí krásy neživé přírody
Nabitý program startuje v Pevnosti poznání v úterý 7. října. Tento den se ponese ve znamení geologie. „Návštěvníci budou mít možnost obdivovat krásy neživé přírody. Vyzkoušejí si poznávání krystalů, minerálů a hornin, potěší své oko pohledem na výbrusy z hornin v polarizačním mikroskopu nebo budou moci zkoumat fosilie pod geologickou lupou,“ lákala na program Jitka Doležalová z katedry geoinformatiky. Milovníci vědy se mohou těšit na odhalení nového geologického exponátu, hrátky s dinosaury a jiné drobné aktivity.

Poznejte nanosvět zblízka
Po loňské skvělé zkušenosti se k Týdnu vědy a techniky opět připojí i RCPTM. Na přednášce, která se uskuteční 9. listopadu v Pevnosti poznání, zavede přední český fyzikální chemik Michal Otyepka středoškoláky do světa dvojrozměrné chemie. Řeč bude nejen o grafenu a jeho významné roli v nanomateriálovém výzkumu, ale i o mladších členech rodiny 2D materiálů. Ukážeme, že dvojrozměrný svět není plochý ani nudný, ale nesmírně bohatý a tvárný,“ uvedl Otyepka.

Pohled na nanosvět zblízka přinesou i Dny otevřených dveří v RCPTM v areálu přírodovědecké fakulty na ulici Šlechtitelů. Cílem prohlídek je seznámit veřejnost a především středoškoláky s dynamicky se rozvíjející oblastí nanočástic a nanotechnologií i výzkumnými směry, jimž se olomoucké vědecké centrum věnuje. Návštěvníci si budou moci prohlédnout laboratoře, v nichž se excelentní věda provádí, připraveny budou i zajímavé experimenty. Na obě akce pořádané olomouckým vědeckým centrem je nutné se předem registrovat.

V Pevnosti poznání se chystá bouřlivý víkend
Bouřlivý víkend chystá v sobotu 11. a v neděli 12. listopadu muzeum vědy v areálu Korunní pevnůstky. Lidé se seznámí s jedním z nejzajímavějších a zároveň nejnebezpečnějších jevů v přírodě – výbuchem sopky. Dozvědí se, že území České republiky není výjimkou. Mimořádná výstava plutonických a vulkanických hornin zájemce přesvědčí, jak mohou být tyto projevy různorodé. Nakonec si mohou odnést vlastnoručně vyrobený model stratovulkánu. V programu bude také Vzpomínka na ztracený svět a výroba umělé zkameněliny, která může vypadat jako skutečný originál.

Jak se měří zemětřesení a sopky ve sluneční soustavě

Jak se měří intenzita zemětřesení? Jak se nazývá přístroj, který zaznamenává zemské otřesy? Nejen tyto otázky budou návštěvníkům během víkendu zodpovězeny. Expozici Světlo a tma ovládnou sopky z různých částí vesmíru. Příznivci vědy objeví největší sopku ve sluneční soustavě. Zjistí, jak častá je vulkanická činnost na planetách sluneční soustavy a na které planetě se nachází nejvíce aktivních sopek,“ řekl Roman Chvátal, koordinátor fyzikální expozice. Lidé budou mít jedinečnou příležitost poznat mapy světa očima malých umělců. V Pevnosti budou vystaveny vítězné obrázky soutěže Barbary Petchenik z České republiky. Cílem této ceny je zlepšit tvůrčí představivost dětí o světě. Cena je udělována každé 2 roky nejvyššími zástupci světové kartografické vědy. Oceněné práce jsou navrženy k prezentaci UNICEF na pohlednicích či na summitech Organizace spojených národů. „Zapojit se mohou také naši návštěvníci. V expozici vznikne koutek, kde si mohou vytvořit svůj vlastní originální obrázek,“ doplnila Doležalová.

V rámci celotýdenního programu Týdne vědy a techniky v Pevnosti poznání si návštěvníci mohou zakoupit prohlídku stálých expozic za zvýhodněné vstupné.  Více info na www.pevnostpoznani.cz a www.tydenvedy.cz.

Kontaktní osoby:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace
Univerzita Palackého v Olomouci | Pevnost poznání
E: martina.vyslouzilova@upol.cz | M: 603 359 126

Martina Šaradínová | tisková mluvčí PřF a RCPTM Univerzita Palackého v Olomouci | Přírodovědecké fakulta UP E: martina.saradinova@upol.cz | M: 773 616 655