Na Den otevřených dveří Univerzity Palackého v Olomouci dorazily tisíce středoškoláků z celé země

Sobota 20. leden 2018, 8:51 – Text: OK

Olomouc (20. 1. 2018) – Modré složky s logem UP pod paží, pohled do mapky nebo mobilu a rychlá domluva s kamarády nebo rodiči: Kam teď? Na další fakultu, na koleje, do menzy nebo třeba do Zbrojnice? Tak se dnes rozhodovalo několik tisíc středoškoláků, kteří přišli na Den otevřených dveří Univerzity Palackého. Do Olomouce se sjeli z celé republiky a nechyběli ani zájemci ze Slovenska.

Do Dne otevřených dveří UP se zapojilo všech osm fakult, které připravily pro uchazeče program od 9 hodin dopoledne do 14 hodin. Informace se dozvídali na fakultách ve speciálních blocích i přímo na katedrách. Mohli si také prohlédnout koleje a ochutnat oběd v univerzitní menze. K dispozici měli návštěvníci univerzity i speciální mobilní aplikaci Studuj na UP, v níž našli veškeré informace o oborech a možnostech studia, rozcestník po fakultách, aktuality i interaktivní mapu Olomouce s vyznačenými budovami univerzity a s jízdním řádem speciální autobusové linky.

Na fakultách se zájemci dozvídali informace jak od vyučujících, tak od stávajících studentů UP. „Seznámili jsme všechny uchazeče, kteří se zajímali o studium na lékařské fakultě, se systémem studia a především s tím, jak probíhají přijímací zkoušky, protože to je v tuto chvíli zajímá nejvíc. Pozvali jsme je také na jednodenní semináře z fyziky, chemie a biologie, které připravujeme na následující tři soboty,“ řekla proděkanka lékařské fakulty Hana Kolářová.

Zájem především o studijní informace potvrdil i Lukáš Richterek z přírodovědecké fakulty. „Zatímco v prosinci den otevřených dveří navštívilo více nerozhodnutých uchazečů, dnes už většinou mají určitou představu o studiu a spíše se doptávají na detaily. Všechny nejvíce zajímaly podmínky přijímacího řízení.

Právnická fakulta se zase zčásti proměnila v improvizovanou soudní síň, kde se řešil případ inspirovaný seriálem Případy 1. oddělení. Roli obhájce se ujal Jan Vinš, který bude maturovat na gymnáziu v Praze. „Jsem příjemně překvapen programem a zdejší atmosférou. Z role obhájce jsem měl trochu obavy, ale nakonec jsem si ji užil včetně taláru,“ řekl student a jak dodal, přihlášku na olomoucká práva už poslal.

Do Olomouce přijeli středoškoláci z celé republiky, mnozí dorazili i ze Slovenska. Jako třeba Kristína Raimerová, která přijela z Martina a na filozofické fakultě si napsala test studijních předpokladů. „Myslím, že by mohl dopadnout vcelku dobře, jen ta matematická část mi dělala trochu problémy. Přestože je pro mě studium v Česku těžší, i tak se asi přikloním ke studiu na Univerzitě Palackého. Velmi se mi tady líbí a chtěla bych na katedru slavistiky. Mám celkem jasno. Jednou bych se ráda živila jako tlumočnice. Možná bych se věnovala i překladu z ruštiny,“ řekla drobná Slovenka.

Jsme moc rádi, že na naši univerzitu našlo cestu tolik zájemců a že se jim připravený program líbil. Oni i všichni ostatní, kteří budou potřebovat ještě nějaké informace o studiu, mohou využít našich webových stránek www.studuj.upol.cz, kde najdou vše potřebné,“ řekla Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí UP.