Konference řešila budoucnost Evropské unie a evropského práva

Dvoudenní odborné setkání přilákalo na 270 účastníků.
Foto: Eva Hrudníková
Pondělí 7. květen 2018, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Odborně přispět do debaty, jakým směrem by se měla ubírat Evropská unie, a zvýšit povědomí o jejím aktuálním vývoji u široké veřejnosti. To byly hlavní cíle konference Budoucnost Evropské unie a evropského práva (včetně relevantních otázek vnitrostátního práva členských států), kterou pořádalo Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva při Právnické fakultě UP.

Dvoudenní mezinárodní a multidisciplinární setkání přilákalo na právnickou fakulta 273 účastníků, z toho 36 vystoupilo s vlastním příspěvkem. „Téma konference jsme nezvolili náhodně. Snažili jsme se reflektovat skutečnost, že se Unie nachází ve zlomovém okamžiku svého vývoje. Diskuze o perspektivách Unie patří v evropském právu a politologii k evergreenům, avšak v této chvíli již tyto debaty překročily dimenzi ryze teoretických úvah a spočívají ve výběru již konkrétních politických scénářů a reálných základů pro hlubokou reformu a transformaci podstaty Unie,“ vysvětlila Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence a hlavní organizátorka akce.

Podle ní měla konference dva rozměry. Odborný, kdy bylo cílem vytvořit akademický příspěvek do probíhající politické debaty, a potom občanský. „Povědomí o záležitostech budoucnosti Unie a jejich pochopení je důležité nejen ve vědeckých intencích, ale i pro každého občana,“ dodala Naděžda Šišková. Konferenci zahájila Zdenka Papoušková, děkanka PF UP. Ve své uvítací řeči vyzdvihla význam a jedinečnost Jean Monnet Centra of Excellence a ocenila program a výběr hlavních hostů.

V plenárním zasedání se za konferenčním stolem sešli Dana Kovaříková, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, Nataša Chmelíčková, vedoucí oddělení azylové legislativy odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, a Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v USA a v Rusku. „Petr Kolář si zvolil velmi zajímavé téma – EU a aktuální hrozby moderní společnosti. Mluvil hlavně o boji s dezinformacemi, prevenci fake news na sociálních sítích a o obraně před manipulací veřejného mínění,“ uvedla Naděžda Šišková.

Na plenární část navázalo pět odborně zaměřených sekcí – Budoucnost EU z hlediska institucionální struktury, posílení demokratických základů a ochrany právního státu, Brexit a jeho implikace, Budoucnost EU z hlediska ochrany práv a soudní kontroly, Budoucnost hospodářské a měnové unie, Aktuální výzvy pro EU v oblasti vnějších vztahů. Mezi řečníky byli například Lenka Pítrová, přední expertka z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, nebo Michael Siman, odborník z Právnické fakulty Panevropské vysoké školy v Bratislavě.

Konferenci si nenechala ujít například soudkyně Kateřina Štěpánová, která pracuje u Okresního soudu Karviná. „Přilákalo mě aktuální téma setkání. Oceňuji, že mnohé příspěvky řešily jiné věci, než o kterých se běžně mluví v médiích,“ řekla Kateřina Štěpánová. Zájem byl i ze strany studentů. „Líbil se mi široký záběr konference. Z pohledu studenta musím vyzdvihnout, že velká část konference byla zaměřena na v současné době jedno z nejvíce diskutovaných témat na úrovni EU, a to je brexit,“ zhodnotila Kateřina Stošková, studentka 1. ročníku oboru Evropská studia se zaměřením na evropské právo na PF UP.

Prestižní Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva funguje na právnické fakultě od podzimu roku 2015, a to díky grantu Evropské komise. V Česku jde o ojedinělou instituci speciálně zaměřenou na klíčové právní problémy EU.