Indonéští vysokoškoláci díky prestižnímu programu studují na Univerzitě Palackého v Olomouci

Pondělí 25. říjen 2021, 9:26

Olomouc (25. října 2021) – Unikátní spolupráce mezi Univerzitou Palackého v Olomouci (UP) a vládou Indonésie, respektive tamním ministerstvem školství a kultury, umožní v rámci programu IISMA strávit dvaceti indonéským studentům bakalářských programů zimní semestr v Olomouci. O tento nový projekt projevilo zájem víc než 270 univerzit ze 43 zemí, Univerzita Palackého ve výběru nejlepších 60 z nich uspěla díky své kvalitě jako jediná v ČR.

Indonéská vláda se prostřednictvím zcela nového programu Indonesian International Student Mobility Award (IISMA) rozhodla podpořit mobility bakalářských studentů své země. Vytvořila výběrový program otevřený studentům od Sumatry po Papuu. Posluchači jsou do tohoto programu zařazeni na základě svých studijních výsledků a ověřených znalostí angličtiny.

„Svým rozsahem je to zcela unikátní projekt, který má každoročně podpořit jednosemestrálním studiem v zahraničí ty nejlepší studenty z celé Indonésie. Jsem nadšený, že kombinace umístění UP v rankingu QS a THEducation, vysokého kreditu olomoucké indonésistiky a kvality námi předloženého projektu, řešícího např. i otázky případné karantény, online výuky nebo zdravotního pojištění, nás kvalifikovala mezi šedesát univerzit z celého světa, které byly indonéskou vládou pro start programu vybrány,“ uvedl Ondřej Pokorný, vedoucí sekce indonéštiny katedry asijských studií Filozofické fakulty UP.

Pilotní běh programu se uskutečňuje již v tomto zimním semestru akademického roku. Vybraných dvacet indonéských studentů se na Univerzitě Palackého věnuje především psychologii, středoevropské kultuře, muzikologii a angličtině. Přednášky v angličtině jim zprostředkovává Filozofická fakulta UP. „V budoucnu bychom chtěli oslovit i ostatní fakulty UP s nabídkou účasti na tomto programu, a tím naši nabídku ještě více zatraktivnit,“ doplnil Ondřej Pokorný.

Pro většinu studentů je to první pobyt v zahraničí v jejich životě. „Proto je nutné být připraven na všechny možné komplikace, tak aby na pobyt v Olomouci vzpomínali jen v dobrém. Díky našim studentům indonéských studií, kteří jim jsou během celého pobytu nablízku a pomohou jim řešit případné obtíže každodenního života, se nám to snad podaří,“ dodal Ondřej Pokorný. Upřesnil, že součástí jejich pobytu jsou i výlety za poznáním, například na místa UNESCO v České republice, hrady, zámky a do národních parků.

„Věřím, že indonéští studenti se stanou nedílnou součástí komunity mezinárodních studentů na naší univerzitě a že tato spolupráce bude obohacením pro všechny zúčastněné,“ uzavřel Ondřej Pokorný.

Kontaktní osoba:
Ondřej Pokorný | vedoucí indonéské sekce