Díky spolupráci s univerzitou získala Olomouc unikátní meteorologický varovný systém

Meteorologická stanice na Svatém Kopečku.
Foto: Miroslav Vysoudil
Pondělí 8. leden 2018, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Na rizika spojená s výkyvy počasí a souvisejícími nebezpečnými meteorologickými jevy bude od letošního roku upozorňovat obyvatele Olomouce v tuzemsku ojedinělý Městský meteorologický varovný a sledovací systém MEMWACS. V rámci soutěže Univerzita městu ho navrhl a realizoval Miroslav Vysoudil z přírodovědecké fakulty. Využil již dříve vybudované metropolitní sítě meteorologických stanic, která doposud sloužila pro výuku i výzkum.

„Stanice umíme naprogramovat tak, aby v případě potřeby vydaly varovnou SMS. Systém ji pošle kompetentnímu pracovníkovi Odboru ochrany Magistrátu města Olomouce, který situaci vyhodnotí a v případě možného ohrožení distribuuje zprávu dál obyvatelům. Olomouc tak má vysoce efektivní prostředek pro včasné varování obyvatel před nebezpečnými meteorologickými jevy a procesy. Je tak jedním z mála, ne-li jediným městem v tuzemsku, kde podobný systém existuje a je plně funkční,“ uvedl Vysoudil.

Varovné zprávy odcházejí ze stanic Hlubočky, Bystročice a olomouckých stanic letiště, Svatý Kopeček, Envelopa, Botanická zahrada a Klášter dominikánů například v případě, že množství dešťových srážek v průběhu deseti minut je vyšší než deset milimetrů (tedy 10 litrů na metr čtvereční) nebo množství srážek spadlých v průběhu šesti hodin přesáhne 30 milimetrů. Systém upozorňuje například i na silné nárazy větru. Tyto znalosti jsou rozhodujícím kritériem například pro analýzu rizik a prevenci závažných nehod a havárií, ale i vzniku takzvaných bleskových městských povodní.

„Ve vztahu k ochraně obyvatelstva před nebezpečnými meteorologickými jevy mohou být významná i opatření před riziky souvisejícími s extrémně vysokými či nízkými teplotami. Nízké teploty mohou být doprovázeny teplotními inverzemi a mlhami a negativně tak ovlivňovat rozptylové podmínky v ovzduší nebo ohrožovat silniční dopravu. Naopak dlouhodobě vysoké teploty obecně představují zátěž pro obyvatelstvo a pro část městské populace, zejména malé děti a starší občany, mohou vytvářet zdravotní riziko. Stanice proto reagují i na dlouhodoběji vysoké či nízké teploty vzduchu,“ doplnil olomoucký geograf a klimatolog, který je mimo jiné i autorem knihy Podnebí Olomouce.

Na základě vyhodnocení přijatých zpráv může magistrát informovat obyvatele města o možném nebezpečí prostřednictvím internetových stránek, chytrých zastávek městské hromadné dopravy, místních médií či SMS zprávami a přijmout potřebná preventivní opatření.

Metropolitní staniční síť Olomouc (MESSO) byla založena v roce 2009 v souvislosti s řešením projektu Grantové agentury ČR s názvem Víceúrovňová analýza klimatu městské a příměstské krajiny na příkladu středně velkých měst. Využíváním pro potřeby Městského meteorologického varovného a sledovacího systému MEMWACS nabyla ještě většího významu.

Soutěž Univerzita městu má za sebou pilotní ročník. Jejím cílem je podpořit nápady, které přispějí ke kultivaci prostředí města, k rozvoji životního stylu nebo k řešení ekologických problémů. Soutěž vyhlásila univerzita spolu s oddělením Open Developement radnice v Tel Avivu a za podpory olomouckého magistrátu.