Věnujte, co můžete postrádat, a podpořte dobrou věc!

Repro: Žurnál UP
Úterý 7. listopad 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Darovat, co doma přebývá a druhým by ještě udělalo radost – takovou příležitost nabízí cyrilometodějská teologická fakulta, která na začátek prosince připravuje již třetí ročník Dobročinného blešího trhu. Užitečné věci v použitelném stavu mohou zájemci přinášet od 8. do 30. listopadu do hlavní budovy fakulty v Univerzitní ulici. Výtěžek z jejich prodeje tentokrát podpoří Domácí hospicovou péči Charity Olomouc.

Do prodeje lze věnovat oblečení, knihy, hry, hračky, nádobí, bytové nebo módní doplňky, kuchyňské a sportovní potřeby nebo třeba staré gramofonové desky. „Loni návštěvníci trhu ocenili také levné zánovní lyže, pánské obleky, školní batohy, záclony, čajové soupravy i funkční žehličku. Vše přijímáme v použitelném a čistém stavu,“ uvedla hlavní organizátorka Kateřina Hamplová.

Věci mohou lidé odevzdávat k uskladnění v učebně U02 v přízemí hlavní budovy CMTF od 8. do 30. listopadu, a to vždy ve středu od 12 do 15.30 a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin. Dobročinný bleší trh, který se koná pod záštitou rektora UP a děkana CMTF, proběhne ve dnech 7. a 8. prosince od 10 do 18 hod. v budově CMTF v Univerzitní ulici.

Možnost udělat radost druhým, přispět na dobrou věc i levně nakoupit měla veřejnost díky iniciativě CMTF i v předchozích letech. Poprvé Dobročinný bleší trh uspořádala v listopadu 2013, kdy vynesl přes 80 tisíc korun na podporu Hospici na Svatém Kopečku. Druhý ročník proběhl loni v březnu a částkou 46 tisíc podpořil olomoucké neziskové organizace Pamatováček a Středisko svaté Alžběty. Letos se organizátoři rozhodli věnovat výtěžek z prodeje Domácí hospicové péči Charity Olomouc, nabízející podporu nemocným v závěrečném stádiu života i osobám, které o ně pečují.

Jak zdůraznila proděkanka Lucie Cincialová, fakulta se chce podobnými akcemi prezentovat jako instituce zaměřená nejen na studium, výuku a vědu, ale i na další činnosti, které mohou obohatit celou univerzitní obec i širší veřejnost. „Myslím, že zapojení do dobročinných aktivit nám dává možnost přinášet do veřejného prostoru pozitivní podněty a zároveň vychovávat studenty k tomu, že je třeba dělat něco dobrého pro lidi kolem nás,“ uvedla proděkanka.