V kině Metropol začíná cyklus filmových večerů festivalu Academia Film Olomouc. První AFOKINO se uskuteční již v úterý 31. října

středa 18. říjen 2017, 9:48 – Text: OK

Olomouc (18. října 2017) – Filmový festival Academia Film Olomouc (AFO) ve spolupráci s olomouckým kinem Metropol uvede vlastní popularizační cyklus AFOKINO. Série vzdělávacích filmových večerů v tomto roce nabídne projekce oceňovaných dokumentů Tajemství touhy (31. 10.) o zvířecí lásce a Kód origami (27. 11.) o spojení vědy s uměním a také aktuální pokračování kultovní sci-fi Blade Runner (6. 12.), navíc s odborným úvodem filmového publicisty Kamila Fily. Jako krátké předfilmy organizátoři zvolili podmanivý animovaný snímek Pod bodem mrazu nebo aktuální hit Kdo je kdo v mykologii, který v USA teprve jako druhý film v české historii získal studentského Oscara.

AFOKINO nejprve v úterý 31. října od 20:30 v kině Metropol uvede hodinový dokument Tajemství touhy. Významný kanadský moderátor, ekolog a aktivista David Suzuki diváky provede jednou z nejzajímavějších epizod legendárního popularizačního cyklu The Nature of Things. Těšit se mohou na netradiční podívanou o tabuizovaném tématu, která na základě dlouholetých vědeckých výzkumů boří zažité stereotypy o lidské a zvířecí sexualitě. Neotřelý bude i následující francouzský dokument Kód origami, držitel uznání poroty Mezinárodní soutěže z AFO 2016, který AFOKINO v Metropolu uvede v pondělí 27. listopadu od 20:00. Hodinový snímek poutavě vypráví o prastarém umění origami, které prostupuje lékařstvím, moderní robotikou i matematikou, a stává se tak neodmyslitelnou součástí vědeckého vesmíru. Díky počítačovým animacím i experimentům ve vědeckých laboratořích se diváci dozvědí vše o tzv. kódu origami – o vstupu umění do světa vědy.

“Chceme, aby se AFO z akce jednoho týdne proměnilo ve stálou a plnohodnotnou součást olomouckého kulturně-vědeckého prostoru. Postupně se budeme snažit ve spolupráci s kinem Metropol vytvořit co nejzajímavější dramaturgii z filmů, které jinde nebyly k vidění, nebo například zopakovat ty nejlepší a nejúspěšnější festivalové kusy,” říká o koncepci cyklu nový ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Lístek na dokumentární filmy v Metropolu bude stát vstřícných 70 Kč, oba večery v rámci cyklu AFOKINO navíc doplní i projekce dvou krátkých předfilmů. Podmanivý animovaný snímek Pod bodem mrazu kraloval Soutěži krátkých filmů na AFO 2017, česká snová hříčka Kdo je kdo v mykologii mladé režisérky Marie Dvořákové zase aktuálně v USA získala, teprve jako druhý film po Janu Svěrákovi, studentského Oscara. Na snímku se navíc výtvarně podílel český vědec, fotograf a dobrodruh Petr Jan Juračka.

AFOKINO se pro tento rok svého závěru dočká ve středu 6. prosince od 20:00 v Metropolu. Filmový publicista Kamil Fila osobně uvede hypnotickou audiovizuální podívanou Blade Runner 2049, pokračování původní nadčasové klasiky z roku 1982. Snímek myšlenkově navazuje na témata, jimž se AFO každoročně věnuje – od rostoucího vlivu vyspělé umělé inteligence až po palčivé otázky budoucnosti lidstva na planetě Zemi.

S cyklem večerů o filmech a vědě hodlá AFO pokračovat i v roce 2018. Právě ve dnech 24.–29. dubna 2018 celoroční cyklus plynule vyústí v AFO53, tedy 53. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Už teď na podzim se organizátoři snaží festivalový tým rozšířit a lákají univerzitní studenty a středoškoláky k aktivnímu zapojení. Každý, kdo by měl zájem zasáhnout do dění a organizace na AFO53, se může ozvat na e-mailovou adresu zapojse@afo.cz.      

Podzimní AFOKINO v Metropolu:

31. 10. / 20:30 / Tajemství touhy
Předfilmy: Pod bodem mrazu + Kdo je kdo v mykologii
70 Kč

27. 11. / 20.00 / Kód origami
Předfilmy: Pod bodem mrazu + Kdo je kdo v mykologii
70 Kč

6. 12. / 20.00 / Blade Runner 2049
+ úvod Kamila Fily
120 Kč / 100 Kč s kartou Filmového klubu

Rádi poskytneme další informace, fotografie nebo zprostředkujeme rozhovory.

Kontaktní osoba:
Bára Čermáková | vedoucí komunikace
Academia Film Olomouc
E: bara@afo.cz | M: 606 472 646
www.afo.cz

Academia Film Olomouc 24.–29. 4. 2018 53. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Univerzitní 3 | 771 80 Olomouc