Univerzita Palackého v Olomouci si polepšila v mezinárodním žebříčku univerzit

Středa 1. listopad 2017, 11:49 – Text: OK

Olomouc (1. listopadu 2017) – Univerzita Palackého v Olomouci uspěla v dalším mezinárodním hodnocení vysokých škol. V nedávno vydaném U. S. News Best Global Universities Rankings obsadila 479. místo, a oproti předchozímu roku si tak o 15 příček polepšila. V rámci srovnání tuzemských univerzit skončila na třetí pozici za Univerzitou Karlovou (196. místo) a Českým vysokým učením technickým (410. místo). Celkový počet sledovaných univerzit se zvýšil ze 750 na 1250, v tisícovce nejlepších má Česká republika šest zástupců.

V aktuálním hodnocení, jehož autorem je prestižní americký list U. S. News, si polepšily i ostatní tuzemské univerzity. „Postavení Univerzity Palackého lze vnímat jako stabilní, i přes zvýšení počtu zařazených univerzit se stále posouvá dopředu. Tento žebříček zpracovává data z Clarivate Analytics, liší se tak od dalších prestižních globálních žebříčků. Znamená to tedy, že i když se výchozí data a metodiky liší, Univerzita Palackého je schopna uspět v hodnocení různých rankingových společností,“ uvedla vedoucí referátu podpory strategie UP Zuzana Polanská. Velký skok zaznamenalo ČVUT z loňského 535. na letošní 410. místo. Čtvrtou pozici obsadila Masarykova univerzita následovaná Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Vysokým učením technickým a Vysokou školou chemicko-technologickou.

Nejstarší moravská univerzita se v některých oborech přiblížila k nejužší světové špičce. V botanice a zoologii se probojovala až na 139. příčku ve světě, loni byla ve stejném oboru na 157. pozici. V první třístovce figuruje Univerzita Palackého i v chemii, kde obsadila 286. pozici (loni 297.). Ve fyzice se nachází na 301. příčce (loni 314.) a do první čtyřstovky, konkrétně na 396. místo, se vešla i v biologii a biochemii.

Žebříček pracuje s daty databáze Clarivate Analytics InCites, dříve Thomson Reuters. Vychází však také z údajů zaslaných samotnými univerzitami. Hodnotí se podle třinácti indikátorů, které sledují výkon univerzity zejména ve vědě, výzkumu a mezinárodní spolupráci. Součástí je také zjišťování reputace univerzity v mezinárodním kontextu.

Vítězem hodnocení se stejně jako v předchozím roce stala Harvardova univerzita následovaná Massachusettským technologickým institutem a Stanfordovou univerzitou. Kompletní výsledky najdete zde.

Kontaktní osoba:
Zuzana Polanská | vedoucí oddělení pro mezinárodní strategii