Univerzita Palackého oslaví 71 let své novodobé historie

středa 15. únor 2017, 9:52 – Text: OK

Olomouc (15. února 2017) – Dne 21. února 1946 se rozezněly zvony olomouckých kostelů v okamžiku, kdy z Prahy dorazila zpráva o přijetí zákona o obnově Univerzity Palackého. Každoročně si univerzita připomíná toto datum také Akademickými dny, letos již po jedenasedmdesáté.

„Předposlední únorový týden bude patřit hned několika kulturním a společenským akcím, které jsou určeny nejen akademické obci, ale také široké veřejnosti,“ uvedla tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Hned v pondělí 20. února se setká vedení školy v čele s rektorem Jaroslavem Millerem se studenty a zaměstnanci v aule právnické fakulty, kde představí nejen dosavadní úspěchy univerzity, ale také své strategické plány do příštích let. Večer pak v U-klubu proběhne speciální díl populárního Hospodského kvízu, tentokrát tematicky zaměřeného na osm fakult olomoucké univerzity.

V úterý se uskuteční v prostorách UPointu vernisáž výstavy „Když fotografie mluví“, jejímž autorem je student filozofické fakulty Lukáš Haberland. Výstava fotografického cyklu úzce propojuje literární tvorbu s černobílou fotografií a přírodou. Jednotlivé snímky byly pořízeny na základě básní a povídek, jejichž tvůrci jsou přátelé, příbuzní i autor sám. Výstava potrvá do 31. března. V 15 hodin tradičně připomenou znovuobnovení vysokého učení v Olomouci zvony olomouckých kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava.

V dalších dnech se uskuteční například studentská mše, předání čestných uznání autorům monografií a cen studentům za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce, oceněny budou i nejlepší sportovní výkony. Celý program v sobotu završí Reprezentační ples Univerzity Palackého. Večerem provede moderátorka Rádia Impuls Eva Hronková, hudbu
k tanci zajistí kapela Top Band. Jako hlavní hudební host se představí etno kapela Gypsy Spirit.

V rámci Akademických dnů proběhne i pátý ročník výzvy Daruj krev s rektorem, která motivuje studenty a zaměstnance UP k bezplatnému dárcovství krve. „Během pěti dní každoročně svou pomyslnou kapkou krve do mlýna přispěje téměř 200 lidí z univerzity. Polovinu z nich pravidelně tvoří prvodárci, z čehož máme samozřejmě radost,“ doplňuje koordinátor akce Ondřej Martínek.

Více informací naleznete na www.akademickedny.upol.cz.