Univerzita městu: Soutěž už zná vítězné nápady

Pondělí 4. září 2017, 12:49 – Text: OK

Olomouc (4. září 2017) – Varovná SMS, která upozorní Olomoučany na extrémní počasí, nebo mapa v centru města, na níž budou přehledně vyznačena místa s kohoutkovou vodou zdarma. To jsou jen dva z nápadů, s nimiž se přihlásili studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého do prvního ročníku soutěže Univerzita městu. Tu vysoká škola vyhlásila letos v červnu s cílem podpořit nápady, které přispějí ke kultivaci prostředí města, k rozvoji životního stylu nebo k řešení ekologických problémů.

Do soutěže se přihlásilo 16 inspirativních projektů v různém stupni rozpracovanosti a promyšlenosti. Podrobně jsme všechny prošli. V některých případech jsme přišli s návrhem jiného způsobu podpory ze strany univerzity, popřípadě jsme navrhli jiný způsob realizace. Myslím, že tento pilotní ročník soutěže ukázal, že jak zaměstnancům, tak studentům záleží na městě, ve kterém žijí. Současně je to dalším důkazem, že naše univerzita není uzavřeným akademickým světem, ale naopak, že jsme si vědomi své společenské odpovědnosti vůči městu a regionu, kde působíme,“ uvedl Petr Bilík, prorektor Univerzity Palackého pro vnější vztahy.

Soutěž vyhlásila univerzita spolu s oddělením Open Developement radnice v Tel Avivu a za podpory olomouckého magistrátu. Autoři úspěšných projektů mohli získat odměnu ve výši pět až deset tisíc korun a příspěvek na realizaci svých nápadů až ve výši 50 000 Kč. Hodnoticí komise složená ze zástupců univerzity, statutárního města Olomouc, telavivské radnice a podnikatelů nakonec vybrala tři projekty.

Částku 25 tisíc korun získal projektový námět docenta Miroslava Vysoudila z přírodovědecké fakulty nazvaný Metropolitan Meteorological Warning and Control System, což by mělo být varování občanů města před extrémními výkyvy počasí pomocí cílených výstražných SMS. Informace by byly získávány na základě informací z osmi měřicích stanic ve městě,“ řekl Petr Bilík.

Autorkou druhého projektu, který porotci podpořili 11 tisíci korunami, je studentka přírodovědecké fakulty Helena Škrdlíková. Její Refill Olomouc je ekoprojekt, který má zvýšit povědomí o environmentálních problémech spojených s odpadem. V praxi by to znamenalo vytvoření speciální mapy, která by v centru města informovala obyvatele i návštěvníky o místech, kde si mohou natočit kohoutkovou vodu, a nemusí tak kupovat při procházce městem další a další balenou vodu, a tím zvyšovat množství plastového odpadu.

Třetí projekt, který v prvním ročníku soutěže získal podporu 30 tisíc korun, míří do oblasti sportu. Jeho autor Michal Zbraněk, student fakulty tělesné kultury, navrhl pod názvem We are one, we are Olomouc propojení městských sportovních klubů s univerzitou. „Tento nápad se mi osobně velmi líbil, protože spolupráce tohoto druhu v Olomouci dlouhodobě chybí. Díky němu můžeme využít například pro naše zaměstnance a studenty různé sportovní benefity a naopak naše alma mater může klubům nabídnout naše zkušenosti a odborné zázemí například v oblasti propagace, marketingu nebo vzdělávání,“ vysvětlil Petr Bilík.

Spokojeno se soutěží je i město. „Pilotní ročník soutěže velmi dobrým způsobem odráží nejen zájem studentů, ale i odborníků z Univerzity Palackého o dění ve městě i o řešení konkrétních otázek veřejného života. Jsme rádi za kreativní nápady i inspirace, které mohou najít své využití v praxi,“ komentoval výsledky soutěže náměstek primátora Pavel Urbášek. „Z tohoto hlediska nás velmi potěšil zejména projektový námět týkající se nového systému varování veřejnosti před extrémními výkyvy počasí pomocí výstražných SMS. Pokud by se projekt podařilo uvést do praxe, znamenal by další velmi užitečnou službu v oblasti prevence veřejnosti,“ vyzdvihl náměstek Urbášek.

Kromě finanční podpory získá jeden z autorů oceněného projektu i možnost návštěvy Tel Avivu. Inovační oddělní tamní radnice je partnerem Univerzity Palackého a jako jednu z cen soutěže nabídlo pobyt v Izraeli, který patří ve světě mezi lídry otevřených inovací ve veřejné sféře. O tom, který z autorů pojede na zkušenou do Tel Avivu, rozhodne izraelský partner.

Kontaktní osoba:

Petr Bilík | prorektor pro vnější vztahy Univerzita Palackého v Olomouci E: petr.bilik@upol.cz | M: 774 409 06