Sobota patřila absolventům pedagogické fakulty

Pondělí 18. září 2017, 14:30 – Text: OK

Olomouc (18. září 2017) Celodenní program plný besed, přednášek, komentovaných prohlídek pracovišť a také dvě stříbrné promoce. Tak vypadal historicky první Den pro absolventy, který uspořádala Pedagogická fakulta Univerzity Palackého. Zúčastnily se ho desítky absolventů se svými rodinami a hosty.

„Promoce byly perfektní. Těšila jsem se na to, že se potkám se svými spolužačkami a spolužáky, které jsem dlouhá léta neviděla. Potěšilo mě, jak bohatý program pro nás fakulta připravila. Nečekala jsem, že promoce budou tak nádherné,“ řekla Markéta Caklová z Kroměříže, absolventka učitelství pro první stupeň základní školy s rozšířenou výtvarnou výchovou. Podobně zhodnotila slavnostní promoční chvíli i Jitka Kubálková z Brna, pedagožka s rozšířenou hudební výchovou. „Jsem hrdá na to, že jsem studovala právě tady,“ dodala sympatická stříbrná absolventka.

Den pro své absolventy uspořádala pedagogická fakulta poprvé. Kromě vedení fakulty pozdravili příchozí rektor UP Jaroslav Miller i primátor statutárního města Olomouc Antonín Staněk. Stříbrné promoce, během nichž absolventi s odstupem čtvrtstoletí přijali obnovený absolventský slib, pak začaly hodinu před polednem v nové aule fakulty.

Děkuji vám za to, že jste svou profesí obohatili řadu lidí. Jen vy sami víte, kolik vás váš profesní život stojí úsilí. Své studium jste absolvovali v revoluční době, nejaktivnější část života prožíváte v kolotoči změn, které jsou zejména ve školství vnímány kontroverzně. Jak se vám to daří zvládat a jak jste úspěšní, mohou hodnotit vaši žáci. Vždyť největším oceněním pedagoga je poděkování jeho žáků a úcta a poděkování jejich rodičů. Odměnou ať je pro vás dnešní převzetí stříbrných diplomů a pokora vašich nejbližších,“ řekla stříbrným absolventům Jitka Ulrichová, prorektorka pro vědu a výzkum UP.

Absolventi, kteří přijeli na stříbrnou promoci, končili svá studia v době společenských změn po tzv. sametové revoluci. „Listopad 1989 ovlivnil náš třetí ročník. Zasáhl do osobních životů i do studia samého. Jsem velmi vděčná, že jsem sametovou revoluci prožila jako studentka, že si pamatuji atmosféru společenského souznění i tehdejší optimismus. Měli jsme štěstí, že se na fakultu vrátili i někteří vysokoškolští pedagogové, kteří v předchozí době nemohli přednášet. Měli jsme štěstí, že jsme zažili i postupnou přeměnu univerzity ve skutečně svobodné akademické prostředí,“ řekla Jana Huvarová, dnes ředitelka gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě.

Během dne navštívili stříbrní absolventi všechna místa Univerzity Palackého, v nichž se v současné době uskutečňuje výuka pedagogické fakulty. Prohlédli si například rekonstruovaný objekt v Purkrabské ulici i Umělecké centrum UP, které proměnou prošlo až po jejich absolutoriu. Prezentace, prohlídky i jiný doprovodný program mělo v uplynulou sobotu připraveno pro absolventy patnáct fakultních pracovišť.

Kontaktní osoba:
Alena Opletalová | proděkanka pro celoživotní vzdělávání