Na univerzitu přijely tisíce uchazečů o studium

sobota 21. leden 2017, 16:44 – Text: OK

Olomouc (21. ledna 2017) – Ani mrazivé počasí neodradilo několik tisícovek středoškoláků a jejich rodičů od sobotní cesty do Olomouce. Přijeli z různých koutů země, někteří i od sousedů ze Slovenska. Cíl měli všichni stejný – Univerzitu Palackého, která připravila pro zájemce Den otevřených dveří.

Návštěvníci měli k dispozici hned dva pomocníky – originální mobilní aplikaci a speciální autobusovou linku, která je vozila mezi jednotlivými univerzitními objekty. Budoucí uchazeči o studium se mohli seznámit s obory na všech osmi fakultách. Ty pro ně připravily i atraktivní doprovodný program. Například na lékařské fakultě si mohli prohlédnout i špičkové vybavení některých odborných pracovišť včetně Centra simulátorů, telemedicíny a praktických dovedností, své laboratoře otevřela i přírodovědecká fakulta, na právnické fakultě zase patřila část sobotního programu ukázkám výuky, kdy posluchači práv pro středoškoláky připravili i simulované soudní jednání. „Talár mám na sobě prvně v životě a je to pecka. Nápad ukázat nám, jak to u soudu chodí a že se tu právo neučí jen z knih, se mi moc líbil. Poprvé jsem mluvil před tolika lidmi a hned v soudní síni,“ řekl Jan Exnar z Bartošovic na Novojičínsku, který si zkusil roli státního zástupce.

Do Olomouce na Den otevřených dveří přijeli mnozí středoškoláci i ze Slovenska. Například Pavlína Bartošova by ráda na pedagogické fakultě studovala pedagogiku, zájem má o první stupeň nebo mateřskou školu. „Vždycky jsem chtěla studovat v Česku. Myslím si, že české školy nabízejí víc než školy na Slovensku,“ řekla maturantka z Nového Mesta nad Váhom.

V programu nechyběly ani testy studijních předpokladů, informační bloky zástupců jednotlivých fakult nebo prohlídka Aplikačního centra BALUO na fakultě tělesné kultury. Do Dne otevřených dveří UP se zapojila i Správa kolejí a menz, což ocenili především rodiče středoškoláků, kteří pozitivně hodnotili možnost získat informace o ubytování a ochutnat jídlo v menze.