Muzeum vědy v Olomouci se promění v Pevnost duchů

Pátek 19. říjen 2018, 9:38

Olomouc (22. 10. 2018) – Workshopy, chemické pokusy, tajemná stezka, bludiště, přednášky anebo interaktivní hry pro celou rodinu připravilo centrum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Strašidelný program startuje v sobotu 27. října v 16 hodin. Ve speciálně vyzdobených expozicích budou provádět animátoři z řad studentů, kteří budou převlečeni za duchy a strašidla. Objeví se také živí domácí mazlíčci čarodějnic.

V expozici Věda v pevnosti budou návštěvníci pomyslně cestovat po celém světě, spojovat báje a pověsti s magií a vědou a připomenou si slavná díla gotického románu. O patro výš zase projeví odvahu a vydají se do neznáma. Připraveno bude tajemné bludiště plné záhad, nástrah a zajímavých úkolů. Chybět nebudou šifry, důmyslné kódy či mrazivé pokusy se suchým ledem. Příznivci výbušných pokusů se mohou těšit na explodující dýně, vyvolávání ducha z baňky a hrozivé piano ze slizu. Pokusy startují již od 11 hodin.

Popularizační centrum chce nejen pobavit malé i velké návštěvníky. Jeho cílem je také připomenout, že 19. století bylo obdobím neskutečných vědeckých objevů, vynálezů a divů, které ohromovaly, ale zároveň děsily celý svět. Lidé se obávali budoucnosti a monster, které přijdou s vědeckým poznáním. „Badatelé prozkoumávali dříve neznámá místa, která byla považovaná za prokletá. Pitvali a uchovávali živočichy, které přiřazovali k dávným bájím. Spisovatelé na základě strohých informací uvažovali nad tím, co nás čeká ve vesmíru, a zda to skutečně chceme vědět! V odlehlých laboratořích se podle pověr křížila věda s okultismem,“ vylíčil koordinátor Tomáš Arnold.

Zoolog a antropolog Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty si od 13 hodin připravil sérii přednášek pro posluchače všech generací. „Budu mluvit o tom, jak vznikaly představy o hejkalech, vlkodlacích a bludičkách. Která zvířata, vzácná onemocnění a přírodní jevy stály u jejich zrodu a inspirovaly lidskou představivost. Jednotlivé přednášky potrvají cca 15 minut, v přestávkách bude možnost prohlédnout si poraněné sovy a netopýry ze záchranné stanice,“ vysvětlil Evžen Tošenovský.

Kromě těchto aktivit připravuje Pevnost poznání ve spolupráci s botanickou zahradou také výstavu o rozmanitosti plodů tykví. Více o programu na www.pevnostpoznani.cz.

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace