INDONESIA - International Tropical Medicine Summer School

Pondělí 29. leden 2018, 10:49 – Text: -kh-

Medical students of Universitas Muhammadiyah Yogyakarta, Indonesia on behalf of Muhammadiyah Medical Students' Activities (MMSA) that affiliated with Center for Indonesian Medical Students' Activities (CIMSA) are delighted to present you the leading and the biggest annual summer school in Indonesia called International Tropical Medicine Summer School (ITMSS) that will be stepping the year 14th.

ITMSS will be held on July 30th — August 17th, 2018 in Yogyakarta, Indonesia. The theme is "Let's Talk About Indonesia's Tropical Medicine: An Update of Traveler Disease and Its Safety"

If you have any questions about our program, do not hesitate to contact them by email.

For more information, see the details on the link below or ask via email on itmss.mmsa@umy.ac.id, you can also find it on the official website http://itmss.umy.ac.id/

Application form