Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého připravila pro olomouckou veřejnost historicky první Veletrh inkluze

Pondělí 3. duben 2017, 9:18 – Text: OK

Olomouc (3. dubna 2017) – Tvůrčí dílna pro malé předškoláky, vystoupení romské kapely, filmová projekce, prezentace neziskových organizací i odborný přednáškový program – to vše nabídne široké veřejnosti 1. ročník Veletrhu inkluze, který se uskuteční v pátek 7. dubna v Olomouci. Připravili jej odborníci z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého (CMTF UP) ve spolupráci s partnery v rámci projektu ROMSPIDO, zaměřeného na odstraňování nerovností ve vzdělání dětí a žáků ze sociálně vyloučených skupin společnosti, zejména Romů.

Smyslem populárně-odborné akce je prezentovat možnosti podpory inkluzivního vzdělávání, které umožňuje dětem ze všech sociálních skupin navštěvovat školní i mimoškolní zařízení se svými vrstevníky, bez ohledu na jejich sociální situaci, vyznání, rodinnou konstelaci, postižení, rasu nebo příslušnost k menšině. Letošní první ročník se zaměřuje především na možnosti vstupu dětí do předškolního vzdělávacího systému,“ objasnil Peter Tavel, děkan CMTF UP a odborný ředitel projektu.

V prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého se u veletržních stánků představí jednotliví partneři projektu a předškolní vzdělávací centra Olomouckého kraje. Program doprovodí hudební vystoupení romské kapely Bad Boys z Hranic na Moravě a romské a slovenské lidové písně v podání Sboru Měrovice nad Hanou. Pro děti bude připravena také tvůrčí dílna tematicky zaměřená na blížící se Velikonoce a „školka hrou“ s využitím pomůcek alternativního výchovně-vzdělávacího programu tzv. montessoriovské školy.

Odborná část veletrhu, která se uskuteční v rotundě hlavní budovy CMTF v Univerzitní ulici, bude věnována například bariérám ovlivňujícím vstup dětí do vzdělávacího systému či specifikům komunikace s romskými rodiči. Pozvání přijali zástupci olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni, o.p.s., občanské poradny SPOLEČNĚ-JEKHETANE, o.p.s., Úřadu vlády České republiky, univerzitních pracovišť, terénní sociální pracovníci i zaměstnanci odborů sociálních věcí městských úřadů a Olomouckého kraje.

Projekt Příprava romských dětí a dětí ze sociálně marginalizovaných skupin z Olomouckého kraje a okolí na vzdělávání pomocí dobrovolnictví a se zohledněním spirituálních potřeb (ROMSPIDO) vznikl za podpory ministerstva školství, evropských strukturálních a investičních fondů a Operačního programu Výzkum, vývoj a inovace. Jeho nositelem je Univerzita Palackého a jsou do něj zapojeni další významní partneři, jako je Olomoucký kraj, město Olomouc, Charita Olomouc, Člověk v tísni, o.p.s., SPOLEČNĚ-JEKHETANE, o.p.s. nebo P-centrum, spolek, i vybrané střední, základní a mateřské školy v Olomouci, Přerově a Kroměříži.

První Veletrh inkluze slavnostně zahájí děkan CMTF UP a ředitel projektu ROMSPIDO Peter Tavel v pátek 7. dubna v 9 hodin v Uměleckém centru UP.

Bližší informace o programu najdete v kalendáři na webových stránkách UP.

Web projektu ROMSPIDO je k dispozici na adrese www.romspido.upol.cz.

Kontaktní osoby:

Prof. Ing. Mgr. et Mgr. Peter Tavel, Ph.D.  | děkan CMTF UP, vedoucí Institutu sociálního zdraví (OUSHI), odborný ředitel projektu ROMSPIDO
E: peter.tavel@oushi.upol.cz | T: 777 443 143

Ing. Mgr. Zdeněk Meier | odborný pracovník Institutu sociálního zdraví (OUSHI), koordinátor projektu ROMSPIDO E: zdenek.meier@oushi.upol.cz | T: 603 496 710