Přednáška Stanislavy Vodičkové o kardinálu Beranovi

19. srpen 2017, 16:00 – 17:00

Přednáška

V rámci bohatého programu MFF Kralinale proběhne přednáška Stanislavy Vodičkové o Prof. THDr. Josefovi kardinálu Beranovi.

Stanislava Vodičková, DiS. je vedoucí oddělení výzkumu pro období 1938-1945 v Ústav pro studium totalitních režimů v Praze, které zkoumá zejména období nacistické okupace počínaje omezováním svobody pod vnějšími i vnitřními tlaky v roce 1938 a konče důsledky okupace a druhé světové války na našem území, které omezovaly svobodu jednotlivců nebo celých skupin obyvatelstva. Zaměřuje se na činnost bezpečnostních složek na našem území v tomto období a na jejich dopady na společnost. 

Prof. THDr. Josef kardinál Beran (*29. prosince 1888 v Plzni, †17. května 1969 v Římě) byl katolický duchovní a teolog, 33. arcibiskup pražský a primas český v letech 1946-1969. Když zemřel, komunistická vláda nepovolila převoz těla do vlasti, papež Pavel VI. poté rozhodl, že kardinál Beran bude pohřben po boku papežů v kryptách chrámu sv. Petra v Římě. Papež také oproti zvyklostem osobně vedl pohřební obřady. Kardinál Beran i dnes zůstává jediným Čechem, kterému se dostalo té pocty být pohřben v kryptách svatopetrské baziliky. Jeho hrob se nachází poblíž hrobu svatého Petra, mezi hroby Pia XI. a Pia XII.

Přednáška je ZDARMA a je doprovázena výstavou pojednávající o životě Prof. THDr. Josefa kardinála Berana.

Více informací o programu MFF Kralinale a vstupenkách naleznete na webových stránkách www.kralinale.cz

Vstupné je zdarma.

Pořádá

MFF Kralinale a Katedra politologie a evropských studií FF UP

Místo

Umělecké centrum UP, Univerzitní 3, Kaple Božího Těla

Přílohy