Tomáš Hanzlík: Endymio | Yta innocens

24. červenec 2017 - 26. červenec 2017, 18:30 – 21:00

Dvě neobarokní opery


„Když každý chce milovat každého, je to stejné, jako když každý nenávidí každého. Růžová a černá opera pro olomouckého biskupa kardinála Schrattenbacha."

Antický mýtus o sličném mladíkovi, který upadl do věčného spánku, což mu zajistilo mimo jiné také věčné mládí. A tak byla umělci postava Endymiona chápána jako symbol nadčasové krásy.

Příběh ze švábských dějin o dvorských intrikách, to je Yta innocens, čili nevinná Yta. Když král Henrik špatně pochopil nalezený dar jako důkaz nevěry své novomanželky, dal nevinnou Ytu svrhnout z vrcholku hradu do propasti. Yta jako zázrakem pád přežila. A co bylo dál?

Antický mýtus o sličném mladíkovi Endymionovi byl pro své silné poselství o umění oblíbeným námětem ve všech epochách. 12. září 1727 byla na dvoře olomouckého biskupa kardinála Wolfganga Schrattenbacha v Kroměříži inscenována latinská opera s tímto názvem. Autorem textu i hudby byl regent místního piaristického hudebního semináře P. David Kopecký (1696 – 1758). Úspěch opery Endymio podnítil Kopeckého k dalšímu opernímu opusu. Přesně po roce měla v zámeckém divadle v den Schrattenbachových narozenin premiéru Yta innocens o dvorských intrikách iniciovaných domnělou vraždou. Úspěch obou oper vzbudil žárlivost kardinálových italských hudebníků, kteří intrikami docílili odvolání Kopeckého z Kroměříže. Ten se pak již skládání světské hudby nevěnoval. Z obou oper se dochovalo pouze libreto, které s použitím skladeb kroměřížských piaristů novodobě oživil Tomáš Hanzlík.

V hlavních rolích neobarokních oper:
Diana/Virgildis: Markéta Israel Večeřová – soprán
Yta: Kristýna Vylíčilová – soprán
Aurilla/Rurilla – Dorota Smělíková – alt
Umbra: Jana Synková – alt
Endymio/Henricus: Jan Mikušek – kontratenor
Thyrsus/Menander: Radek Prügl – tenor
Sylvanus/Ferildus: Daniel Klánský – bas
Hudební nastudování a režie: Tomáš Hanzlík
Scéna a kostýmy: Vendula Johnová, Tomáš Hanzlík

Vstupenky k dispozici ZDE

Pořádá

Olomoucké barokní slavnosti z. s.

Místo

Umělecké centrum UP, Univerzitní 3, Atrium

Přílohy