Vít Zouhar: Coronide | Tomáš Hanzlík: Harlekýnova dobrodružství

15. červenec 2017 - 18. červenec 2017, 18:30 – 21:00

Neobarokní opera a pantomima se zpěvy


„Bohové i komedianti mají stejně bolestivé problémy s láskou"

Zápletky, problémy a osobní dramata, které musí řešit bohové, jsou vskutku pikantní. Bůh Apollón se zamiloval do bohyně Korónis (Coronide). Nepřející havran však Apollónovi sdělil, že je mu Coronide nevěrná. Apollón protnul její hruď šípem, aniž by zapochyboval o věrohodnosti havranova sdělení. Dříve než Coronide zemřela, stačila ještě Apollónovi říci, že s ním čeká dítě, syna Asclaepia.

Jako odlehčení tomuto dramatu se v druhé polovině večera odehraje komedie o tom, jak se Harlekýnovi podaří přes všechna protivenství získat milovanou Kolombínu.

V létě roku 1731 byla na příkaz olomouckého biskupa kardinála Wolfganga Hanibala Schrattenbacha uvedena na kroměřížském zámku opera Coronide. Jediné, co se z ní dochovalo, bylo libreto pátera Arcada. Vít Zouhar z dobového tisku vybral nejpůsobivější pasáže a doplnil je o jednověté komentáře z Ovidiových Metamorfóz. Barokní libreto tak slouží pouze jako východisko k vyprávění mytologického příběhu o dramatickém osudu Korónis (Coronide). Do ní se podle Ovidia zamiloval bůh Apollón. Nepřející havran však Apollónovi sdělil, že je mu Coronide nevěrná. Apollón protnul její hruď šípem, aniž by zapochyboval o věrohodnosti havranova sdělení. Dříve než Coronide zemřela, stačila ještě Apollónovi říci, že s ním čeká dítě, syna Asclaepia.

Komedie o tom, jak se Harlekýnovi podaří přes všechna protivenství získat milovanou Kolombínu, vychází z tradic italského pouličního divadla. Tomáš Hanzlík v hudební složce přetvořil vedle oblíbených dobových improvizačních modelů (La Folia, Ciaccona) také části scénické hudby ke hře Tartuffe svého olomouckého kolegy V. Zouhara.

V hlavních rolích neobarokních oper a pantomimě se zpěvy:
Apidamia: Markéta Israel Večeřová – soprán
Coronide: Jana Synková – alt
Apollo: Tomáš Hanzlík – tenor
Dafni: Pavel Maška – bas
Divadlo Facka
Harlekýn: Michal Bumbálek
Kolombína: Gabriela Štefaniková
Matka, Dottore, Holič, Krejčí: Sergej Sanža

Vstupenky k dispozici ZDE

Pořádá

Olomoucké barokní slavnosti z. s.

Místo

Umělecké centrum UP, Univerzitní 3, Atrium

Přílohy