V Pevnosti poznání se návštěvníci promění v superhrdiny komiksu

Čtvrtek 19. září 2019, 14:34 – Text: OK

Olomouc (19. září 2019) – Aktivity spojené s hrdiny komiksu připravila od soboty 21. září Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Popularizační akce nazvaná Věda ve světě komiksu potrvá celý měsíc a slibuje nevšední zážitky spojené s chemickými pokusy, originálním fotokoutkem, tvůrčími workshopy nebo výstavou dětského časopisu Raketa a komiksu Trikolora od Martina Šinkovského a Petra Nováka alias Ticha 762.

Báječní umělci, kteří společně vytvářejí časopis Raketa, představí pestré portfolio ilustrací, kreseb a 3D objektů. Děti se také samy zapojí do tvorby stránek a vyzkoušejí si nejrůznější výtvarné techniky a zábavné úkoly.

Do interaktivního muzea lákají návštěvníky i Strážci poznání. Komiks vytvořila bioložka a kreslířka Jana Růžičková. „Skupina zvířecích superhrdinů provádí návštěvníky jednotlivými expozicemi a společně bojují proti zlu a hlouposti. V rámci popularizační akce představíme pokračování oblíbeného komiksu. Komiksové zpracování příběhů Strážců poznání odpovídá popularitě tohoto literárního žánru, ve kterém se často setkáváme s nadpřirozenými jevy a neuvěřitelnými výkony. Přinášíme tak kritický pohled na vybrané situace popsané v různých komiksech. Návštěvníci se tak dozvědí, zda je z pohledu vědy možné, aby vybraní superhrdinové zvládli zachránit svět,“ řekl Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Centrum popularizace obsadí fiktivní postavy, jejichž schopnosti jsou založené na fyzikálních a chemických zákonech. V laboratoři budou tři superchemikové. Mrazíř dokáže mrazit na teplotu minus 200 stupňů Celsia. Barvíř umí měnit barvy látek a Rozpalovač zase všechny zapálí pro vědu. Pokusy se budou konat pouze o víkendech až do 19. října.

Jinde v Pevnosti poznání se zase děti promění v geniální matematiky. Naučí se pracovat bez kalkulačky a hravě z hlavy vypočítají velká čísla nebo složité odmocniny. V expozici Živá voda zase zjistí, jak příroda rozdělila nadpřirozené vlastnosti hrdinů mezi nejrůznější organismy a na člověka tak trošku zapomněla.

Udrží pavoučí vlákno Spider-Mana?

V expozici Světlo a tma zájemci nahlédnou do tajů fyzikálních zákonů komiksu. V hlavní roli bude neviditelnost. Pomocí hydrogelových kuliček organizátoři poradí, co je potřeba splnit, aby se člověk stal neviditelným. Animátoři vysvětlí, jakou roli v tomto případě hraje lidské oko či index lomu prostředí. A odpoví také například na otázku, zda pavoučí vlákno opravdu udrží Spider-Mana. V přízemí interaktivního muzea vědy se návštěvníci vrátí do minulosti. Děti i dospělí se dozvědí, že komiks se ve dvacátém století stal jedním z nejvýznamnějších médií a v poslední době je čím dál více spjat s historií, respektive s jejím výkladem. Ve vědecké výtvarce si vyrobí flip book nebo nažehlovačku.

Novinkou jsou také školní výukové programy, které v rámci akce zařazuje Pevnost poznání do své celoroční nabídky. Školáci díky nim prozkoumají vodníkovo království pěkně z blízka a dozvědí se to nejzajímavější ze života ryb. A také to, že pouhá kapička vody má mimořádnou moc a sílu.

Kontaktní osoba:
Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace