Přírodovědecká fakulta pořídila špičkový hmotnostní spektrometr, vědcům pomůže analyzovat i výtvarné umění a kulturní památky

Čtvrtek 12. prosinec 2019, 11:13 – Text: OK

Olomouc (12. prosince 2019) Unikátní hmotnostní spektrometr Cyclic IMS pořídila Katedra analytické chemie Přírodovědecké fakulty UP, která díky tomuto špičkovému přístroji s vysokým rozlišením značně rozšíří své možnosti při identifikaci nových látek i v oblasti studia složitých materiálů. Spektrometr za 20 milionů korun vědcům výrazně pomůže také při analýze vzorků odebraných například z kulturních památek, materiálů používaných ve výtvarném umění či z archeologických nálezů. Laboratoř na katedře analytické chemie je celosvětově teprve třetím pracovištěm, na kterém je toto zařízení instalováno.

Přístroj je určený pro detailní analýzu chemického složení vzorků v širokém rozmezí molekulových hmotností od malých metabolitů až po bílkoviny a polysacharidy. Zjištěné chemické složení studovaného materiálu přispěje následně k jeho bližší charakterizaci s ohledem na původ, stáří či technologické vlastnosti," popsal vlastnosti nového hmotnostního spektrometru Petr Bednář z katedry analytické chemie, podle kterého přístroj Cyclic IMS kombinuje revoluční a doposud nepoužitou technologii cyklické iontové mobility s vysokorozlišující tandemovou hmotnostní spektrometrií poslední generace.

Výsledky získané pomocí unikátního přístroje budou důležité nejen pro výzkum v oblasti přírodních věd a vývoj metod analytické chemie, ale budou rovněž významným zdrojem informací pro badatele zaměřující se na dějiny umění i experty z oblasti restaurátorství. V dlouhodobém horizontu pak přístroj vědcům pomůže například při mikroanalýze rostlinných materiálů i v oblastech archeologie, analýzy léčiv či kontroly potravin a životního prostředí.

Informace o možnostech přístroje v kontextu moderní instrumentální chemické analýzy budou v rámci přednášek, seminářů a demonstračních laboratorních úloh předávány studentům chemického zaměření ve všech stupních studia. To jim umožní získat z první ruky povědomí o možnostech současné hmotnostní spektrometrie a jejího postavení v oboru analytické chemie," řekl Petr Bednář s tím, že spektrometr navíc rozšíří škálu spolupráce v rámci přírodovědecké fakulty i celé univerzity. „Dobrým příkladem je již probíhající mezifakultní spolupráce katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty s katedrou dějin umění na filozofické fakultě na platformě Arteca,“ upřesnil.

Vysokorozlišující tandemový hmotnostní spektrometr od společnosti Waters stál 20 milionů korun a byl pořízen z prostředků projektu Arteca, který je zaměřen na pokročilé fyzikálně-chemické metody ve výzkumu a ochraně kulturního a uměleckého dědictví.

Kontaktní osoba:

Šárka Chovancová | redaktorka