Pevnost poznání zve na kouzelný program pro celou rodinu

Středa 26. duben 2017, 16:22 – Text: OK

Olomouc (26. dubna 2017) – Virtuální realita, předpověď počasí a animace s Déčkem České televize, chemické a fyzikální pokusy, přednášky o nočních tvorech, výtvarné dílny i pohybové aktivity. Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání zve na nabitý víkendový program. V pondělí bude mít otevřeno od 9 do 17 hodin.

Celý víkend si mohou návštěvníci vyzkoušet triky s klíčovacím pozadím. Děti se dozvědí, co je to green screen, že se používá na předpověď počasí, Zprávičky, ale pracovali s ním i v pohádce Anděl Páně nebo například v seriálu Sám v muzeu. Kdo bude chtít, může si práci s těmito efekty otestovat. Koho baví kreslení, zkusí si vyrobit krátký animovaný příběh nebo originální placku na tričko. V programu bude i výroba Večerníčkovské čepice.

Dalším lákadlem bude v Pevnosti poznání neprozkoumaný svět virtuální reality. Milovníci nových technologií si nasadí brýle HTC Vive, vyzkouší si různé hry, grafické programy, Google Earth VR a projdou se virtuálním muzeem. Zájemci si otestují hranice vlastního strachu v dílech studentů Ateliéru grafického designu pražské UMPRUM.

V neděli se návštěvníci podívají do Školy lektvarů. Pod dohledem čarodějnických učňů připraví různé druhy kouzelných nápojů. „Naučí se například namíchat lektvar neviditelnosti, ohmatají si baziliškův sliz, vytvoří lektvar ze samotné duhy a pomohou odhalit krev zlé čarodějnice. Venku chystáme efektní experimenty, které je buď zchladí na kost, nebo naopak zapálí nadšením,“ lákala na program koordinátorka sekce chemie Růžena Začalová.

V expozici Živá voda bude mít v neděli od 10 do 17 hodin prezentaci antropolog Evžen Tošenovský. Bude vyprávět o tom, co všechno musí znát správná čarodějnice a do expozice přinese i hendikepovaná živá zvířata. „Chybět nebude ani tajemná laboratoř, kde děti budou plnit nejrůznější úkoly. Uslyší soví i netopýří hlasy, podívají se pod mikroskop a dozvědí se mnoho zajímavostí ze života těchto tvorů,“ doplnil Evžen Tošenovský.

V rámci Olomouckého Majálesu UP si návštěvníci vyzkouší jízdu na sportovním vozíku, chůzi s klapičkami a bílou holí, zjistí, co je to bocca nebo si prohlédnou knihu psanou v Braillově písmu. To vše pod hlavičkou Centra APA Fakulty tělesné kultury UP. Program nazvaný pÁPÁ hrátky je zdarma a proběhne v pondělí od 12 do 16 hodin v Malém sále.

Pevnost poznání se představí také v rámci Tvarůžkového festivalu na Dolním náměstí v Olomouci. Tam bude mít připraven interaktivní stánek a zábavné fyzikální a chemické pokusy na pódiu. V rámci živých vstupů animátoři ukáží, že kuchyně a fyzika jdou dohromady. „Dozvíte se, proč musíme vejce rozklepnout nožem či o hranu stolu, co dokáže udělat ocet s obyčejným vajíčkem a jak se zachová alobal či mýdlo v mikrovlnné troubě. A také zjistíte, že mikrovlnná trouba dokáže vypočítat rychlost světla,“ řekl koordinátor sekce fyzika Roman Chvátal. Program bude doplněn také pokusy s energií, která nás obklopuje.

Více o programu na www.pevnostpoznani.cz

Kontaktní osoba:

Martina Vysloužilová