Občanská univerzita UniON vyjíždí do regionu

Čtvrtek 26. září 2019, 10:03 – Text: OK

Olomouc (26. září 2019) ­­– Střední školy, dětské domovy, centra pro seniory či kulturní domy v celém Olomouckém kraji, tam všude najdou zájemci v právě započatém akademickém roce lektory Občanské univerzity (UniON). Ojedinělý vzdělávací projekt nabízí nejširší veřejnosti Univerzita Palackého v Olomouci (UP), jejíž pedagogové a studenti zdarma přednášejí o různých tématech od problematiky zdravého životního stylu přes historii, kulturu až například po finanční gramotnost.

„S nabídkou přednášek přišla Univerzita Palackého loni na jaře. Postupně se rozšiřoval jak tým lektorů, tak témata, o nichž přednášejí. Dnes nabízíme veřejnosti téměř čtyři desítky typů přednášek z oblasti práva, vědy, zdraví, historie, médií či politiky. Přednášejícími jsou dobrovolníci z řad pedagogů nebo studentů všech fakult UP. Model Občanské univerzity zůstává stále stejný: my nabízíme naše odborníky a jejich znalosti a veřejnost, ať školy nebo různé instituce, si vybírá téma, které ji zajímá,“ uvedl Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy UP, který stojí za zrodem projektu.

Lektoři se vydávají na cesty po celém Olomouckém kraji. V říjnu tak budou například seznamovat středoškoláky v Šumperku se základy finanční gramotnosti, hranické gymnazisty s problematikou migrace a uprchlictví, v neředínské pobočce Knihovny města Olomouce se příchozí seznámí se základními principy zajišťování dostupnosti zdravotní péče v ČR, v přerovské charitě bude řeč o dějinách česko-německých vztahů a ve šternberském Centru Altán dojde na kritické čtení médií.

„Po pilotním ročníku, kdy se UniON dostal do povědomí lidí i médií, zájem o naše přednášky rychle roste. Už teď máme zcela zaplněnu kapacitu až do konce roku, takže další zájemci se mohou hlásit o termíny od ledna 2020. Na UniON máme velmi pozitivní ohlasy, naši partneři oceňují šíři témat, která máme v nabídce a také erudovanost přednášejících, mezi nimiž jsou jak mladí vědci, tak zkušení pedagogové včetně profesorů,“ doplnila Eva Blažková, vedoucí Konferenčního servisu UP, který aktivity UniON zaštiťuje.

Všechny informace včetně nabízených témat, lektorů i termínů výjezdů najdete na stránkách UniON (https://union.upol.cz).

Kontakt:

Eva Blažková | vedoucí Konferenčního servisu UP