Na besedu O konopí, bez předsudků s národním protidrogovým koordinátorem zve olomoucká Pevnost poznání

Čtvrtek 1. prosinec 2022, 11:34

Olomouc (1. prosince 2022) – Jak využívat tak všestrannou rostlinu, jakou je konopí, v zemědělství, průmyslu nebo zdravotnictví? O tom budou v Pevnosti poznání, centru popularizace vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, již potřetí debatovat výzkumníci a experti na konopnou problematiku. Hlavním tématem letošního ročníku je legalizace užívání konopí pro rekreační účely, ke kterému se vyjádří osoba nejpovolanější, národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Volně přístupná beseda O konopí, bez předsudků se koná 12. prosince v 19 hodin v Laudonově sále olomoucké Pevnosti poznání. Vstup na akci je zdarma.

Hosté besedy budou mluvit o třech klíčových oblastech: legalizace, konopí jako superpotravina a materiál pro budoucnost (konopné semínko, konopný květ, vlákno, pazdeří). Odborníci se dotknou také problematiky nové lékové formy konopí zejména pro dermatologii.

„Cílem našeho snažení je vzdělávat širokou laickou i odbornou veřejnost a popularizovat konopí, protože jsme jako přírodovědci přesvědčeni o jeho přínosech pro společnost v mnoha oblastech lidského života od zdravé výživy přes udržitelné zemědělství až po klinické a technické využití prakticky každé části této rostliny,“ vysvětlil organizátor Petr Tarkowski z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého, který se ujme role moderátora. „Konopí je po tisíce let všestranně využívanou plodinou. Zneužívání jediné malé skupiny substancí s psychoaktivním účinkem, kterou tato rostlina produkuje, brání už od padesátých let minulého století jejímu širšímu využití,“ doplnil Tarkowski.

Dalším hostem bude Anežka Kosmáková Janatová (výzkumná pracovnice České zemědělské univerzity), která bude mluvit o selekci a charakterizaci odrůd pro individualizovanou léčbu, testování biologické aktivity odrůd léčebného konopí a nových nanomateriálech. K diskusi přispěje také farmaceut Jaroslav Peč (předseda sekce přírodních léčiv České farmaceutické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně), který se věnuje především dermatologickým účinkům konopí pro léčebné účely.

„Konopí má obrovský potenciál a vzbuzuje také velké emoce. Naším cílem je nastolit racionální veřejnou debatu a najít argumenty pro co nejvšestrannější a nejefektivnější využití této rostliny, a podílet se tak na zásadní společenské změně, která s legalizací a čím dál větším průmyslovým využitím přichází,“ řekl Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

INFOBOX:

Centrum popularizace Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta.

doc. RNDr. Petr Tarkowski, Ph.D

Petr Tarkowski vystudoval analytickou chemii a botaniku na PřF UP. Po studiích působil na Švédské zemědělské univerzitě. Po návratu ze zahraničí byl zaměstnán jako odborný asistent a později docent na katedře biochemie PřF UP. Od roku 2015 je vedoucím olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., kde se věnuje vývoji metod chemické analýzy pro studium fyziologie a biochemie rostlin a hodnocení kvality rostlinné produkce zelenin a léčivých rostlin.

Kontaktní osoba:

Martina Vysloužilová | vedoucí komunikace