MusicOlomouc 2017 přiveze premiéry soudobé hudby i Adámkův Airmachine

Úterý 26. září 2017, 9:06 – Text: OK

Olomouc (26. září 2017) – Soudobou českou i světovou hudební tvorbu nabídne na sedmi koncertech a dvou workshopech mezinárodní festival MusicOlomouc 2017. V české premiéře zazní i světově unikátní nástroj Airmachine 2.

Devátý ročník přehlídky, kterou pořádá Univerzita Palackého ve spolupráci se spolkem MusicOlomouc, se uskuteční ve dnech 2.–15. října v Uměleckém centru UP. Zazní téměř 40 soudobých kompozic, z toho pět ve světové premiéře.

Nejrozsáhlejší akcí a očekávaným vrcholem festivalu bude závěrečný koncert, na němž se v české premiéře představí unikátní nástroj Airmachine 2. Vytvořil ho Ondřej Adámek, český skladatel a dirigent působící v zahraničí. Jedná se o automatizovaný vzduchový systém rytmicky pracující se zvukem nejrůznějších připojených dechových nástrojů, nafukovacích předmětů, vysavačů, hadic a trubek. Kromě zvukového má i výrazný vizuální efekt,“ řekl ředitel a dramaturg festivalu Marek Keprt z Katedry muzikologie FF UP. Zároveň doplnil, že pod taktovkou Adámka zazní české premiéry dvou Adámkových kompozic.

Společným jmenovatelem většiny letošních festivalových akcí jsou zajímavé nástrojové kombinace. Přehlídku zahájí dvojice klavíristů Miki Skuta a Marek Keprt, kteří v české premiéře představí kompletní klavírní dílo francouzského spektralisty Tristana Muraila. Téhož večera vystoupí i Aleph Gitarrenquartett interpretující současnou českou a zahraniční tvorbu pro klasickou kytaru. Už 3. října se představí Auditivvokal Dresden, a to pod vedením dirigenta Olafa Katzera v doprovodu flétny a violoncella. Olomoucký ansámbl Lichtzwang, který měl na loňském ročníku MusicOlomouc svou premiéru, přizval ke svému koncertu maďarskou klavíristku Nóru Füzi. Mimořádný interpretační zážitek pak slibuje předposlední koncert v podání jednoho z nejaktivnějších a inovativních ansámblů nové hudby PHACE ensemble. Zazní skladby pro klarinet/basklarinet, housle, violoncello a klavír.

V rámci doprovodného programu MusicOlomouc nabídne Workshop Cello Map, v němž Ellen Fallowfield seznámí zájemce s moderními technickými možnostmi hry na violoncello. O tom, že je možné dělat hudbu bez drahého nástroje a mnoha hodin cvičení, pak na závěr festivalu přesvědčí Workshop Airmachine.

Všechny koncerty se uskuteční v Uměleckém centru UP, z nichž většina zazní v Kapli Božího Těla, některé v Atriu či Divadle K3. Více informací najdete na www.musicolomouc.cz.

Kontaktní osoba:
Aneta Vondráčková | produkční