Lékařská fakulta Univerzity Palackého bude poprvé hostit své diamantové absolventy

Úterý 4. duben 2017, 9:14 – Text: OK

Olomouc (4. dubna 2017) – Na Lékařskou fakultu Univerzity Palackého (LF UP) se v sobotu 8. dubna vrátí její absolventi z roku 1957. Jejich alma mater pro ně připravila historicky první diamantovou promoci. Někdejší medici se v Olomouci sejdou s vedením fakulty, současnými studenty i s účastníky tradičního absolventského setkání Radicēs neboli Kořeny.

V roce 1957 odpromovalo na Lékařské fakultě UP celkem 117 studentů. Organizátoři diamantové promoce se chystají přivítat zhruba dvacítku z nich. Ke slavnostnímu aktu se po šedesáti letech sejdou v prostorách Dostavby Teoretických ústavů LF UP v 11 hodin.

Diamantovou promoci pořádáme jako první fakulta Univerzity Palackého. Podnět k jejímu uspořádání nám dal profesor Jaroslav Jezdinský, emeritní přednosta Ústavu farmakologie, který právě patří k jubilujícím absolventům z roku 1957. Považovali jsme to za krásný nápad a rozhodli se jej uskutečnit,“ uvedla proděkanka LF UP Eliška Sovová.

Historicky první diamantová promoce olomoucké univerzity bude součástí setkání absolventů, studentů a pedagogů lékařské fakulty – Kořeny/Radicēs 2017, které se v areálu Teoretických ústavů uskuteční ve stejný den od 9 hodin. Fakulta je pořádá už počtvrté a stejně jako v předchozích letech se i letos jeho organizace ujali absolventi, kteří studia úspěšně ukončili před třiceti lety. „Na setkání zveme i současné studenty a pedagogy, a spolu s ‚diamantovými absolventy‘ tak propojíme všechny generace, které se budou moci na své alma mater potkat,“ doplnila Eliška Sovová.

Program Radicēs, který zahájí děkan Milan Kolář, nabídne prohlídku Teoretických ústavů a Dostavby LF UP, předání cen pro nejstaršího účastníka a účastníka z nejvzdálenějšího kouta světa a přednášky tří absolventů z pořádajícího ročníku. „Ortoped Jiří Lubojacký se podělí o zkušenosti a postřehy o indickém zdravotnictví, další náš spolužák Josef Podstata, který prošel řadou manažerských funkcí v kulturní sféře, si připravil přednášku s názvem Když doktor dělá šoubyznys,“ nastínil jeden z organizátorů z absolventského ročníku a současný přednosta Ústavu patologické fyziologie LF UP Martin Petřek. On sám nabídne své osobní vzpomínky na zajímavá místa a osobnosti, se kterými se setkal při své vědecko-výzkumné práci.

Mottem letošních Kořenů se stala píseň What a wonderful world/Jaký nádherný svět, kterou proslavil Louis Armstrong. Účastníci si ji budou moci poslechnout v úvodu setkání v podání Olomouckého saxofonového kvinteta. „Teoretickými ústavy se ponese zvuk trubky, která kvinteto doprovodí. Po skončení přednášek zahraje několik dalších skladeb,“ uvedl další z organizátorů a absolventů z roku 1987 Jiří Pumprla, který motto vybral. „Inspirovala mne hlavně radost ze života, jehož část je přece jen ještě před námi, a měli bychom se proto dívat dopředu pozitivně,“ zdůraznil Jiří Pumprla.

Setkání Kořeny/Radicēs považuje vedení fakulty za důležitou a přínosnou formu prohlubování kontaktů se svými absolventy. Od roku 2010 pořádá také Zlaté promoce, na které zve bývalé studenty po padesáti letech od ukončení studia. „Jsou to vynikající akce. I kdyby je navštívil jen jediný absolvent, vždy se můžeme pochlubit tím, co všechno je zde nového. Podle vzoru kamenných univerzit ve světě chceme kontakty s absolventy stále rozvíjet a spolupracovat s nimi v rámci podpory současných studentů i fakulty,“ doplnila Eliška Sovová.

Kontaktní osoby:

Prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA | proděkanka Lékařské fakulty UP pro studium Všeobecného lékařství 4.–6. ročníku, komunikaci a specializační vzdělávání
E: eliska.sovova@fnol.cz | T: 588 442 481, 588 443 585

Prof. MUDr. Martin Petřek, CSc. | přednosta Ústavu patologické fyziologie LF UP