Tomáš Moravec: index projekční pásmo + křest autorské publikace

27. červenec 2021, 19:00 – 21:00

Trienále SEFO

Večer v Galerii Caesar bude věnován prezentaci videotvorby Tomáše Moravce, kterou nás provede vedle autora také kurátor Martin Mazanec. Součástí večera bude křest autorské publikace, která vychází v Edici PAF. 

Tomáš Moravec (*1985, vizuální umělec, autor objektů, instalací a videí) připravil architekturu pro výstavní projekt Všední krize a zároveň tento prostor obsadil jako první vystavující. Stejně často jako pracuje s videem, respektive videoinstalací, vstupuje také instalacemi a objekty do veřejného prostoru. Hranice veřejného prostoru a exkluzivního prostoru galerie jsou pro něj stejně prostupné jako hranice mezi médii, která využívá. Sochy a objekty jsou předmětem videí, která formují instalace. Jindy jsou zdrojem jeho tvorby nefunkční místa ve veřejném prostoru.
Pro projekt Všední krize připravil Tomáš Moravec novou sérii videí, která se vztahují právě k veřejnému (a nefunkčnímu) prostoru. Zaujaly jej grafické symboly letounů nalezené na satelitních snímcích pardubického letiště. Toto letiště bylo až do 90. let minulého století přístupné pouze armádě a dvě betonová rezidua představují někdejší cvičné letecké terče. Moravec je na videích zbavuje vegetace a jako archeolog odkrývá pozůstatky studené války. Videa se siluetami západních stíhacích bombardérů doplňují fotografie, které přestože jsou úzce spojené s leteckou tématikou, překvapivě přesně popisují naše životy v posledním roce. Probíhaly ve stavu nouze a (virtuálních) simulací.

Místo

Galerie Caesar

Přílohy