Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
13.12.2011, 13:06, Stáří: 1 r.

„Z hlediska stravování nejsou rizikové jen Vánoce, ale celé zimní období,“ říká MUDr. Dalibor Pastucha o dětské obezitě

Autor: -mar-

Nadcházející období Vánoc každoročně provází i přes jeho sváteční atmosféru strašák jménem přejídání. Navzdory veškerým předsevzetím jen málokdo odolá bohatě prostřeným stolům. Nejvíce jsou pak ohroženy děti, u nichž je riziko výskytu obezity rok od roku vyšší. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji dokonce označuje za epidemii. Právě dětské obezitě a boji s ní se věnuje MUDr. Dalibor Pastucha, primář pro léčebnou péči na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace při Lékařské fakultě UP a FNOL. Koncem listopadu Dalibor Pastucha pokřtil svou novou publikaci s názvem Pohyb v terapii.

 „Dětská obezita je stále větší problém. WHO ji prohlásilo za epidemii v pravém slova smyslu. Jen v rámci Evropské unie trpí každé sedmé dítě nadváhou či obezitou,“ říká primář. Společně s kolegy z Ústavu normální anatomie Lékařské fakulty UP a z Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny UP vydal knihu, jež u nás představuje první ucelený pohled na problematiku vztahu dětské obezity a nutnosti pohybu a jeho možností. Právě prevenci a terapii dětí s obezitou pomocí různých typů vhodných pohybových aktivit se primář Pastucha systematicky věnuje již několik let. „Právě v souvislosti s obdobím Vánoc je důležité říci, že rizikové nejsou jen svátky, ale zimní období obecně. Souvisí to jednak s vrozenou potřebou lidského organismu se na zimu ‚zásobit‘, jednak ale i s tím, že chlad způsobuje z fyziologického hlediska ukládání tuku v těle ve větší míře, než je tomu v průběhu zbytku roku,“ vypočítává rizika Pastucha.

Aktivní by měli být především rodiče

Podle Dalibora Pastuchy patří mezi největší problémy v boji proti dětské obezitě laxní přístup rodičů dětí s nadváhou a někdy ne příliš proaktivní přístup dětských lékařů. „Často se setkáváme s rozšířeným a nepravdivým dogmatem, kdy si rodiče myslí, že dítě z obezity jednoduše vyroste. To se ale většinou nestane,“ varuje MUDr. Pastucha a dodává: „U dětských praktických lékařů se s podobným přístupem můžeme někdy setkat také, i když v posledních letech se situace výrazně zlepšila díky osvětovým akcím a školením.“

Řešením je podle něj to, aby se rodiče nebáli uvědomit si problém, neboť dítě si samo nepomůže – nevybírá si sportovní kroužky, nenakupuje a nevaří, nesestavuje jídelníček. Přitom jsou děti nejvíce zranitelnou skupinou, u nichž může mít obezita katastrofální zdravotní důsledky. Nejrizikovějším obdobím jsou pro děti mladší školní věk a puberta. „V tomto věku dítě v domácnosti nerozhoduje o svém jídelníčku, ohroženi jsou pak stejně dívky jako chlapci. Rozdíl ve výskytu obezity mezi pohlavími se objevuje až v adolescentním věku, kdy u dívek je její výskyt daleko menší než u chlapců a v posledních letech stále klesá. To je způsobeno mj. trendy, jež vyznává moderní společnost a jejími požadavky na štíhlou postavu. Z druhé strany tato skutečnost úzce souvisí s jinými riziky, a to s větším výskytem mentální anorexie a bulimie,“ upřesňuje Pastucha.

Pohyb v terapii jako prevence i léčba

Publikace Pohyb v terapii (Grada, 2011) je určena všem, kteří se věnují péči o dětské pacienty s obezitou nebo kteří se podílejí na pohybové aktivitě těchto dětí – pediatrům, dětským endokrinologům, obezitologům, tělovýchovným lékařům, fyzioterapeutům, lékařům v lázeňských zařízeních a učitelům tělesné výchovy. Rovněž ji využijí jako učební materiál i studenti oborů zaměřujících se na problematiku pohybu – studenti lékařských fakult, nelékařských zdravotnických fakult, fakulty tělesné výchovy. Kniha poskytuje díky dlouholeté pediatrické a tělovýchovné praxi MUDr. Dalibora Pastuchy jedinečný ucelený pohled na tuto problematiku nejen z hlediska pediatrie, ale také tělovýchovného lékařství. Úlohy „kmoter“ publikace se ujaly osobnosti dětské obezitologie světového významu – prof. MUDr. Jana Pařízková, DrSc., a Dr. M. F. Rolland-Cachera z Francie. „Dětská obezita je skutečně závažný celosvětový problém. Není jen vadou na kráse, ale je chronickou metabolickou chorobou, která má závažné následky především u rostoucího dítěte a je příčinou řady závažných onemocnění v dospělosti,“ dodává MUDr. Pastucha.

 

MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA (*1976)

Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2005 působí jako primář a zástupce přednosty pro léčebnou péči na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FNO.  V roce 2007 ukončil doktorandské studium na LF UP, v roce 2010 absolvoval manažerský program na Prague Interntional Business School při VŠE. Ve své praxi se zaměřuje na problematiku dětí s obezitou a využití různých typů pohybové aktivity v prevenci a terapii dětské obezity.

 

Zprávu zpracoval Ondřej Martínek, oddělení komunikace UP



Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew