Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
18.02.2010, 14:33, Stáří: 3 r.

Výzkum pohybové aktivity a formální konceptuální analýza

Autor: J. Zacpal, E. Sigmund

Centrum kinantropologického výzkumu (CKV) Fakulty tělesné kultury se podílí na řešení projektu „Formální konceptuální analýza – moderní metoda zpracování dat využívající matematického modelování a fuzzy logiky“, který je součástí výzkumného záměru „Pohybová aktivita a inaktivita obyvatel České republiky v kontextu behaviorálních změn“.

CKV se již dlouhou dobu zabývá rolí pohybové aktivity v životním stylu našich obyvatel a využívá přitom řadu monitorovacích prostředků, zahrnujících především dotazníky a přístrojové měření. Jedním z cílů výzkumu je hledat vliv stylu života obyvatel (např. kouření, vlastnictví auta, účast ve sportu, způsob bydlení) a prostředí (např. blízkost obchodů a služeb v okolí místa bydliště a jejich pěší dostupnost, bezpečnost a čistota prostředí) na jejich pohybovou aktivitu. Pro charakterizování těchto vlivů se zde používají různé metody včetně statistických. Tyto metody však neposkytují očekávaný vhled do dat. Z tohoto důvodu hledají pracovníci CKV další metody pro vyhodnocování dotazníků obsahujících mnoho různě kategorizovaných proměnných.

Formální konceptuální analýza (FCA) – detailně strukturovaný pohled na data

Jednou z metod, která se ukázala jako aplikovatelná, je Formální konceptuální analýza (FCA), kterou se zabývají pracovníci Katedry informatiky PřF. Ta zpracovala nezbytné teoretické základy metody tak, aby ji bylo možno použít na data získaná dotazníky a přístrojovým měřením. Metoda umožňuje vytvořit na základě dat, získaných dotazníky i přístrojově naměřených, tzv. konceptuální svaz – datovou strukturu, která je uživateli snadno zobrazitelná a která expertovi, v tomto případě pracovníkovi CKV, usnadňuje hledat v datech zajímavé souvislosti. Expert pak může dále konceptuálním svazem procházet a sledovat různé závislosti mezi atributy, zjistit počet a věkové spektrum obyvatel v jednotlivých skupinách. Konceptuální svaz mu umožňuje první, avšak detailně strukturovaný pohled na data. Na základě tohoto počátečního vhledu může provádět podrobnější analýzy, při kterých lze již využít běžné statistické metody.

Program Lattice Navigator

Pro práci s touto metodou byl na Katedře informatiky vytvořen program Lattice Navigátor, který umožňuje načítat data v různých formátech od prostého textu, přes tabulky z Excelu až po databáze. Načtená data lze dále upravovat. Program umožňuje rozsáhlé úpravy, především škálování dat. Výsledkem je pak taková podoba dat, ze kterých je možné přímo vypočítat a vykreslit konceptuální svaz.

Pro následnou práci s vytvořeným svazem program obsahuje pohodlné nástroje pro navigaci. Je možné hledat koncepty, které obsahují konkrétní objekty nebo atributy. Vybrané koncepty je možné uložit do souboru. Program umožňuje snadné vytváření skupin atributů a tím i rychlou modifikaci svazu podle potřeby uživatele.

Očekávané i varovné výsledky

Z výsledků získaných použitím FCA na data z celorepublikového randomizovaného šetření u dospělých obyvatel České republiky vyplývají zjištění, která byla jak očekávaná a šetřením potvrzená a upřesněná, tak zjištění, která jsou překvapující až varovná. Očekávatelným zjištěním je například fakt, že vyšší pravděpodobnost splnit zdravotně doporučovanou pohybovou aktivitu mají ženy a muži, kteří pravidelně chodí pěšky, využívají k dopravě méně často auto, mají placené zaměstnání a rekreačně sportují nebo že u obyvatel velkoměst pohybovou aktivitu výrazně podporuje „chodecky“ přátelské prostředí (bezpečné chodníky, absence slepých ulic, alternativy cest při přesunu z místa na místo) spolu s pěší dostupností služeb a sportovišť. Varující je například zjištění nižší pohybové aktivity u vysokoškolsky vzdělané populace než u obyvatel se středním a základním vzděláním.

V průběhu více než čtyřleté spolupráce obou pracovišť bylo publikováno několik článků v časopisech a přednesena řada příspěvků na konferencích. Hmatatelným výsledkem spolupráce je vznik programu Lattice Navigator, pomocí kterého lze vyhodnocovat nejen dotazníky, ale také různá tabulková data pomocí metod FCA.

Softwarový nástroj Lattice Navigator může být prospěšný při analýze dat v nejrůznějších vědních oborech. Program je zdarma k dispozici.

Mgr. J. Zacpal, Ph.D., Katedra informatiky PřF UP, Mgr. E. Sigmund, Ph.D., Centrum kinantropologického výzkumu FTK UP



Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew