„Štatlkumšt“ v Uměleckém centru UP
Od 9. 12. 2010 do 12. 1. 2011 proběhla ve výstavních prostorách UCUP (chodba v přízemí a 1. patře) výstava studentů ateliéru Malba 1 FaVU VUT Brno. Tento ateliér existuje od založení fakulty v roce 1993. Za sedmnáctiletou historii se v jeho vedení postupně vyměnilo několik osobností: doc. Miroslav Štolfa, Radovan Kutra, prof. Jiří Načeradský a doc.Petr Veselý. Od října roku 2007 nastoupil do vedení ateliéru ak.mal. Tomáš Lahoda, malíř působící v České republice a v Dánsku, asistentem v jeho ateliéru je MgA. Tomáš Hlavenka.
Pro nové vedení a výuku v je typické, že pestrost a různorodost práce je rozvíjena bez preferování určitého stylu nebo výrazových prostředků. Důraz je ale vždy kladen na intelektuální použití jednotlivých forem a na citlivé přístupy k individuálním řešením. Rámec výuky směřuje k prohloubení, uvědomění si a zpřesnění různých výrazových forem, v souvislosti se záměry a intencemi.
Na výstavě ŠTATLKUMŠT studenti představují výběr prací, které vznikly za poslední období. Námětem jsou tradiční malířská témata jako je figura, portrét, krajina, či příroda, nebo abstraktní motivy, přičemž důležitou součástí jejich práce je obsahový kontext a široké pojetí malířských námětů. Některé z vystavených obrazů stojí za podrobnější zmínku.
Práce studenta 5. ročníku Břetislava Malého můžeme považovat za dílo pohybující se na hranici abstrakce. Obrazy se vyznačují pestrostí a je pro ně charakteristické využití široké barevné škály malované expresivním rukopisem. Na pozadí abstraktní formy však můžeme stále číst volnou inspiraci realitou, což dosvědčují i názvy jeho prací.Častým námětem Malého je „Výhled z okna.“ Kromě této série se Malý prezentuje i výběrem drobných obrazů dospívajících dívek ze série „Bodies“.
Zuzana Martiníková (3. ročník) se systematicky zabývá námětem svítidel, ve starších pracích stylizuje skutečné lampy - objekty, které maluje jako solitéry. V poslední době konstruuje smyšlená osvětlení z domácností tzv. „Lampoidy“, nebo „Lustroidy“, které nesou stopy popartově -komiksového výrazu.
Za zmínku stojí i tři rozměrná plátna Petra Katráka (3.ročník), který vychází ze streetartu, zpracovává písmena abecedy, která jsou zašifrována do obrazů, jejichž výraz má prvky grafické a abstraktní malby místy s expresivnějšími tahy a použitím airbrushe.
Vendula Kramářová (3. ročník) vystavuje čtyři obrazy ze dvou cyklů. Prvním tématem je „podmořský svět“ a druhým obrazy na téma „ z lidových písní“. V obou případech kombinuje plošnou malbu s expresivním stékáním barev doplněnou kresebnými formami provedenými fixou, tužkou či pastelkami. Výsledkem jsou obrazy bohaté barevností s ilustrativními prvky, které se vyznačují zvláštní pohádkovou ironií.
Kristýna Fuksová (4. ročník) zpracovává téma tance. Její pastelové kresby prošly vývojem z téměř realistických záznamů po abstrakci. Poslední forma je téměř oproštěna od původní předlohy a prvotní námět „Tanec“snad cítíme pouze v rytmu nanášených barev.
I když ateliér v současné době čítá 20 studentů včetně stážistů, v UCUP nevystavují všichni. Pro výstavu byl proveden výběr, na základě tvorby za poslední semestr, jehož výsledek bylo možné zhlédnout do 12. 1. 2011.
Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.



