Popularizace vědy a poznání pod hlavičkou Univerzity Palackého
Chystá se propojení nejmodernějších technologií s historií města Olomouce a jeho fortových opevnění z dob rakousko-uherské monarchie. Po vzoru interaktivních muzeí v zahraničí se také v Olomouci delší dobu pracuje na vzniku návštěvnického centra, ve kterém by byla zábavnou a hravou formou prezentována sféra vědy a výzkumu. Pevnost poznání by se v samém srdci města měla veřejnosti otevřít v roce 2014.
Před časem získala Univerzita Palackého v areálu Korunní pevnůstky objekt starého dělostřeleckého skladu. Za účelem vybudovat v tomto objektu Pevnost poznání ji se souhlasem statutárního města Olomouc prodalo UP za symbolickou jednu korunu občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti. Stalo se tak se společným cílem všech tří jmenovaných subjektů: zřídit v centru města vzdělávací a zábavné centrum, které by sloužilo široké veřejnosti. „Bezprostředně poté se v programu Evropské unie Věda a Výzkum pro Inovace (VaVpI) stala Univerzita Palackého – jako nový majitel objektu – žadatelem o finance pro zrealizování projektu Pevnost poznání. Nyní je vše připraveno k tomu, abychom projekt uskutečnili. Znamená to, že jsme veškerá kritéria splnili, očekáváme již jen rozhodnutí o přidělení financí,“ řekl Žurnálu UP Mgr. Pavel Vysloužil z Přírodovědecké fakulty. Dodal, že předpokládaný termín reálného spuštění projektu je podle stanoveného harmonogramu spojován s datem 1. listopadu 2011. Nový objekt, do něhož by mělo být investováno celkem 150 milionů korun, by se podle daných pravidel pak veřejnosti měl otevřít třicet šest měsíců od data spuštění projektu. Vychází to na listopad 2014. „Pilotní provoz bychom ale rádi vyzkoušeli už během letních prázdnin 2014,“ doplnil Pavel Vysloužil.
Už v prvopočátku úvah vybudovat v Olomouci Pevnost poznání stály dvě snahy. „První z nich přišla už v době, kdy jsme pracovali na popularizačních aktivitách Přírodovědecké fakulty, na projektu MEDVĚD. Tehdy získaly některé děti odměnu v podobě možnosti navštívit švýcarské vědecké návštěvnické centrum ve Winterthuru a už v průběhu této návštěvy jsme si říkali, že by bylo výborné, kdyby takové nebo obdobné centrum mohlo vzniknout také v Olomouci. Něco podobného bylo možné v ČR v té době vidět pouze v IQ parku v Liberci. Těmito myšlenkami pak byly ovlivněny i další aktivity Přírodovědecké fakulty: příkladem budiž Přírodovědný jarmark nebo Univerzita dětského věku. O několik let později se pak naše snaha propojila se snahou Markéty Záleské z občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti. Také její ideou totiž bylo vybudovat v areálu Korunní pevnůstky jakýsi objekt poznání. V okamžiku, kdy pak ve známost vyšla evropská výzva, naše snahy se propojily v jednu spolupráci,“ uvedl Pavel Vysloužil. „Kolegové z PřF UP postupem času navštívili podobná centra v různých zemích, rozvinuli jsme spolupráci s Asociací malých debrujárů, kteří disponují dokumentacemi některých z těchto center. Dnes, díky spolupráci vědců napříč univerzitou, díky občanskému sdružení Muzeum Olomoucké pevnůstky i díky např. spolupráci s Vlastivědným muzeem, je vše načrtnuto, připraveno,“ doplnil Pavel Vysloužil.
Vybudování Pevnosti poznání by mělo završit jednu z etap snah Přírodovědecké fakulty UP o popularizaci vědy a vzdělávání a hravou a zábavnou formou tak otevřít nové možnosti v propagaci vzdělanosti. Vedle interaktivních expozic z oblasti přírodních i humanitních věd by se součástí tohoto centra měly stát také laboratoře, ateliéry i studia, v nichž by odborníci z univerzity a spolupracujících organizací měli návštěvníkům prezentovat nejrůznější experimenty a vědecké postupy. Součástí expozic by měla být také muzejní část, v níž se návštěvníkům nabídne zmapovaná část olomoucké vojenské historie se zaměřením mimo jiné na technické vymoženosti, opevňovací systémy či taktiku. Plánované vzdělávací a zábavné centrum bude sloužit k interaktivnímu poznání přírodních a humanitních věd, a snad tak do Olomouce přitáhne nejen více turistů, ale i vzbudí zájem místních obyvatel. „Chceme přilákat veřejnost z užšího i širšího regionu, tzn. Olomouckého kraje, Vyškovska, Kroměřížska atd. Chceme oslovit děti i jejich rodiče, školy i obecně turisty,“ řekl Pavel Vysloužil. Dodal, že se současně předpokládá, že toto centrum bude za vzdělávacím účelem hojně využíváno nejen univerzitou, ale tedy i základními a středními školami. Expozice by měly zajímavou formou návštěvníky učit, jak například funguje mozek či vysvětlovat princip fyzikálních jevů.
Milada Hronová, foto archiv PřF
Pevnost poznání aneb Pět expozic v jednom domě
Jednotlivé expozice Pevnosti poznání, na jejichž vzniku dnes pracuje zhruba padesát lidí z Pedagogické, Filozofické, Lékařské a Fakulty tělesné kultury, by se měly vztahovat k fyzice, matematice, chemii, biologii a geografii s přesahem do společenských věd. Podle současných plánů by v novém objektu mělo vzniknout deset stálých míst, z čehož pět bude odborných. Výstavy a další zajímavé akce by zčásti měli obstarávat také externisti.
Expozice Světlo a tma s dominantou kopule planetária s projekčním systémem a optickými přístroji k pozorování Slunce, Měsíce a planet, mimo jiné pak 3D souhvězdí hvězdné oblohy nebo otáčivou mapou hvězdné oblohy by měla nabídnout také slepecké planetárium s hmatovou rozhlednou.
Expozice Voda v krajině se chystá jako interaktivní maketa představující vodní tok od svého pramene, přes potok a řeku, až po ústí do moře. Pojetí této expozice je motivováno snahou umožnit návštěvníkovi vnímat řeku jako jeden z dominantních prvků krajiny, v níž žije, uvědomit si až naléhavě těsnou provázanost života řeky a města a porozumět jí – třeba i tím, že se na chvíli „ponoří“ na její dno a stane se vodním živočichem. Právě možnost zažít si řeku „zevnitř“ je základ celé koncepce biologické časti této expozice.
Expozice Člověk, matematika a fyzika – Víme i to, co nevíme by se měla zabývat základním principem lidského vědění. Sekci by měl dominovat model lidského mozku, který je dutý a vedou z něj chodby znázorňující cévu, průdušku a střevo. Návštěvník se tak bude moci podívat do mozku zevnitř, a následně se projít dalšími lidskými orgány. Myšlení a vědění jako základní funkce mozku jsou hlavním motivem matematické části expozice. Téma zraku totiž vede k fyzice a optickým klamům, křivým zrcadlům a dalším exponátům. Téma sluchu se pak chystá představit v další části jako obor akustiky. Pohybová soustava člověka je v této expozici spojena s jednoduchými mechanickými stroji – kladkou, pákou nebo nakloněnou rovinou.
Expozice Věda v pevnosti se chystá věnovat tématu soužití vojáků s městem – tradiční součásti života Olomouce. Jelikož armáda měla vždy přístup k nejnovějším vědeckým i technickým poznatkům, měly by být součástí této expozice exponáty ukazující vývoj ve stavitelství, chemii, železářství, v oblasti zdravotních věd, v optice, v kartografii a v mnoha dalších oborech.
Součástí Pevnosti poznání budou také vědecké dílny, které by školám měly nabídnout praktické výukové semináře v oborech fyzika, chemie a biologie. Žáci a studenti si tak budou moci vyzkoušet řadu zajímavých experimentů, seznámit se s moderními trendy, jako jsou např. nové metody studia látek, nanotechnologie a biotechnologie. Kromě vědeckých dílen by se v Pevnosti poznání měl objevit také infokoutek, výukové menu a výukové či multifunkční sály vybavené nejmodernějšími technologiemi.
Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.




