Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
27.10.2012, 11:01, Stáří: 213 dnů

Na lékařské fakultě jednal nejvyšší evropský orgán pro bezpečné používání ultrazvuku v medicíně

Autor: Ladislav Doležal

Jednání komise. Zleva: prof. Salvesen, prof. ter Haar, prof. Valentin, dr. techn. Kollmann a ing. Doležal

Nejrozšířenější zobrazovací metodou v medicíně je ultrasonografie a ultrazvuk se používá i k terapeutickým účelům. V obou případech je do pacienta vysílána ultrazvuková energie. To jsou důvody, proč je nutné sledovat účinky ultrazvuku na živé organismy z hlediska jeho bezpečného používání. V Evropě spravuje tento obor Evropská komise pro bezpečnost ultrazvuku v medicíně (ECMUS), která je orgánem Evropské federace společností pro ultrazvuk v medicíně a biologii (EFSUMB). Komisi, která má 6 členů, vede profesorka Gail ter Haar z Anglie, významná osobnost v oboru terapeutického využívání ultrazvuku. Protože jedním z jejích členů je také ing. Doležal, vedoucí Laboratoře pro výzkum medicínských aplikací ultrazvuku na Ústavu lékařské biofyziky LF UP, konala se letošní pracovní schůze této komise ve dnech 4. až 7. října v Olomouci v zasedací místnosti tohoto ústavu.

Výsledkem třídenního jednání jsou mimo jiné i revidované evropské směrnice a doporučení pro praktické aplikace ultrazvuku v různých oborech medicíny. Pozornost „Watch dogs“, jak bývá komise také zvána, se zaměřuje především na oblast prenatální ultrasonografie, aplikace kontrastních látek při ultrazvukovém zobrazování, nové zobrazovací techniky využívající vyšší hodnoty vyzařované ultrazvukové energie a také nejnovější terapeutické aplikace s použitím fokusovaného ultrazvuku vysoké intenzity (HIFU).

Naproti tomu se komise v Olomouci rozhodla nezabývat nebezpečím, spojeným s aplikací ultrazvuku v kosmetice. Zaujala stanovisko, že se nejedná o medicínské využití ultrazvuku a tato oblast je mimo její působnost.
Bližší informace z oboru může zájemce nalézt na webovských stránkách federace www.efsumb.org, kde je i odkaz na samostatnou stránku Evropské komise pro bezpečnost ultrazvuku v medicíně www.efsumb.org/ecmus/index.asp.



Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew