Kardiologové FN Olomouc zavedli novou výjimečnou metodu. Pomůže nemocným, které nelze operovat
Fakultní nemocnice Olomouc v těchto dnech opět významně rozšířila své možnosti v léčbě kardiologických onemocnění. Zavedla totiž novou metodu, která nabízí řešení pro pacienty se závažnou chlopenní vadou. Olomoučtí specialisté nyní mohou pomoci i těm nemocným, které vzhledem k vysokým rizikům nelze operovat. Náhradu chlopně provádějí s pomocí speciálního instrumentaria zavedeného vpichem přes oblast třísla, to vše pouze při lokálním znecitlivění. Výkon je pro pacienty mnohem šetrnější než klasický chirurgický postup a zásadně také zkracuje jejich pobyt na nemocničním lůžku.
„Jde o novou léčebnou metodu, která poskytuje alternativní možnost léčby vysoce rizikových pacientů s tzv. aortální stenózou, tedy závažnou chlopenní vadou. Kromě nás ji umí provést jen šest pracovišť v republice. Dokážeme nyní pomoci i lidem ve vyšším věku, u nichž rizika, jako je například cukrovka, předchozí srdeční operace nebo onemocnění ledvin, nedovolovala postupovat otevřenou chirurgickou cestou,“ vysvětlil přednosta I. interní kardiologické kliniky FNO a LF UP doc. Miloš Táborský.
V minulých dnech provedli olomoučtí kardiologové tento výkon u prvních dvou pacientů. „Je to velmi šetrná metoda. Celé instrumentarium zavádíme přes oblast třísla pod rentgenovou kontrolou. Po speciálním vodiči do místa zúžené chlopně instalujeme speciální balonek, jehož nafouknutím se chlopenní ústí rozšíří. Do původně nemocné chlopně umístíme novou chlopeň, po jejímž rozvinutí pominou pacientovy obtíže. Chlopeň pak opět působí jako pravidelně se otevírající a zavírající se dveře krevního oběhu, který pumpuje do celého organismu levá komora srdeční,“ popsal zákrok MUDr. Marek Richter, vedoucí lékař katetrizačního sálu I. interní kliniky FNO a LF UP. Celý zákrok trvá maximálně dvě hodiny a rizika jsou pro nemocné podle slov MUDr. Marka Richtera výrazně nižší už kvůli absenci narkózy. „Pacient totiž nepodstupuje operaci v pravém slova smyslu. Není vystaven ani mimotělnímu oběhu jako u chirurgického zákroku. Zásah do organismu je mnohem menší a s tím souvisí výrazně kratší doba rekonvalescence,“ dodal MUDr. Richter. Metoda tak podle jeho slov umožňuje léčit i pacienty nad 75 let věku, u nichž další zdravotní komplikace vůbec neumožňují provést klasickou kardiochirurgickou operaci.
V letošním roce chtějí specialisté z kardiologické kliniky FNO a LF UP tímto novým způsobem léčit asi dvě desítky pacientů. „Zdravotní pojišťovny zatím tento výkon neproplácejí a tak náklady nesou na svých bedrech nemocnice. Jen samotná chlopeň podle typu stojí mezi šesti až osmi sty tisíci korunami. Pobyt v nemocnici je ale kratší a z tohoto pohledu je metoda velmi efektivní. Je totiž nutné si uvědomit, že po klasické operaci je zejména u starších pacientů pooperační průběh často komplikovaný a celková léčba je pak mnohem nákladnější,“ dodal MUDr. Richter. Zavedení této nové léčebné metody je dalším posílením špičkové péče I. interní kardiologické kliniky FNOL o pacienty – kardiaky v regionu střední Moravy.
Aortální stenóza je nejčastěji se vyskytující chlopenní vada v dospělosti. Jde o zúžení aortální chlopně, která je v lidském těle umístěna u výstupu největší tepny ze srdce. Toto zúžení se projevuje dušností, bolestmi na hrudi charakteru tzv. stenokardií a ponámahovými přechodnými ztrátami vědomí.
Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.


